KAÇIRILAN GEMİDEKİ ORDULU GEMİCİ İÇİN SEFERBER OLUNDU
Haber
24 Ocak 2021 - Pazar 09:11 Bu haber 1214 kez okundu
 
KAÇIRILAN GEMİDEKİ ORDULU GEMİCİ İÇİN SEFERBER OLUNDU
Nijerya açıklarında M/V Mozart isimli Türk gemisi, korsanlar tarafından rehin alındı. 1 kişinin öldürüldüğü, 15 kişinin kaçırıldığı gemide bulunan Ordulu gemicinin Babası Sezai Orhan, “Sevinçli haberleri almak için devlet büyüklerimizden yardım bekliyoruz” dedi.
Ordu Gündemi Haberi
KAÇIRILAN GEMİDEKİ ORDULU GEMİCİ İÇİN SEFERBER OLUNDU

Nijerya açıklarında M/V Mozart isimli Türk gemisi, korsanlar tarafından rehin alındı. İlk belirlemelere göre, mürettebattan 1 kişi öldürüldü, 15 kişi kaçırıldı. Kaçırılan mürettebatlar arasında Ordulu bir gemicinin de olduğu bildirildi. Ordulu gemicinin Fatsa nüfusuna kayıtlı Hamza Orhan olduğu öğrenildi. Hamza Orhan’ın gemide güverte stajyer olduğu bilgisine ulaşıldı.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geminin kaptanlarından Furkan Yaren ile iki kez telefonda görüştü. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Azerbaycan Dışişleri Bakanı da geminin 4. kaptanıyla bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Gemi Gabon'un Gentil Limanı'na demirledi.

 

Türkiye, Nijerya açıklarında deniz haydutlarının saldırısına uğrayan Türk gemisinden kaçırılan mürettebatın kurtarılması için bölgedeki tüm büyükelçilikleri kanalıyla seferber oldu. Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, geminin 4. Kaptanı Furkan Yaren ile telefonda görüşerek olayla ve gemideki durumla ilgili bilgi aldı.

 

Korsanlar tarafından kaçırılan gemide bulunan rehineler arasında bulunan Ordulu Gemici Hamza Orhan’ın babası Sezai Orhan, “Oğlumla en son dün sabah görüştük. Bize, ‘yatmaya gidiyorum’ diyen bir mesaj gönderdi. Sonrasında da görüşmemiz yok. Zaten o görüşmeyi de mesaj olarak yaptık. Öncesinde de Nijerya’daydı, malı tahliye ettikten sonra kalkıyorlar ve yük alıp yola koyuluyorlar. Oradan da geçerken korsanlar tarafından alıkoyuluyorlar.” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: KAÇIRILAN, GEMİDEKİ, ORDULU, GEMİCİ, İÇİN, SEFERBER, OLUNDU,
Yorumlar
Haber Yazılımı