'KADINA ŞİDDET İNSANLIĞA İHANETTİR'
Haber
25 Kasım 2021 - Perşembe 13:24 Bu haber 1728 kez okundu
 
'KADINA ŞİDDET İNSANLIĞA İHANETTİR'
Siyaset Haberi
'KADINA ŞİDDET İNSANLIĞA İHANETTİR'

AK Parti Kadın Kolları Ordu İl Başkanlığı tarafından 81 ilde eş zamanlı olarak 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele günü nedeniyle Basın toplantısı düzenlendi,

 

Kadın Kolları Sivil Toplum ve Halkla İlişkiler Başkanı Ecem Kara yaptığı açıklamada, 25 Kasım Kadına yönelik şiddet, yalnızca kadın oldukları için uygulanan veya kadınları etkileyen, kadının insan hakları ihlaline yol açan her türlü tutum ve davranıştır. Kadına yönelik şiddet sadece ülkemizde değil maalesef tüm dünyada bir sorundur. AK Parti olarak, kurulduğumuz ilk günden itibaren kadına yönelik şiddetle mücadelede reform niteliğinde adımlar attık. 2002 yılında yola çıkarken kılavuz edindiğimiz Seçim Beyannamemizden itibaren, kadına yönelik şiddetle mücadelede kararlılığımızı ifade ettik dedi.

 

2004 YILINDA ANAYASA'DA POZİTİF AYRIMCILIK İLKESİNİ DÜZENLEDİK

2004 yılında Anayasa'da pozitif ayrımcılık ilkesini düzenledik. 2005 yılında Türk Ceza Kanununda yaptığımız değişiklik ile "Töre Nedeniyle" ifadesini ekleyerek, Töre Cinayetleri faillerine en yüksek cezaları getirdik. Medenî Kanun, İş Kanunu’nda yaptığımız düzenlemelerle kadını güçlendiren politikalar ve uygulamalarla yolumuza devam ettik. 81 ilde ŞÖNİM’leri kurduk. KADES, elektronik kelepçe, ALO 183 çağrı hattı, bakanlıklar arası koordinasyonun güçlendirilmesi, eğitimler, eylem planları ile topyekûn mücadele kararlılığımız artarak devam ediyor ifadelerini kullandı.

 

BİZİM MEDENİYETİMİZ; KADIN, ERKEK, ÇOCUK, HER BİR İNSANA VE TÜM YARATILMIŞLARA MUHABBETİ, SEVGİYİ ESAS ALAN BİR MEDENİYETTİR.

Bizim medeniyetimiz; kadın, erkek, çocuk, her bir insana ve tüm yaratılmışlara muhabbeti, sevgiyi esas alan bir medeniyettir. Biz, ŞİDDET kimden gelirse gelsin, kime karşı yapılırsa yapılsın, fiziksel, psikolojik her türlüsüyle mücadelede kararlıyız. Genel Başkanımız, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ve kıymetli Hanımefendi’nin de önemle vurguladıkları gibi “kadına şiddet, insanlığa ihanettir.” AK Parti teşkilatları olarak, her adımımızda bu bilinçle hareket ediyor, her fırsatta dile getiriyoruz. Tek bir kadına yönelik şiddete daha tahammülümüz yok. Sadece ev içi değil, başta PKK olmak üzere tüm terör örgütlerinin kadınlara ve çocuklara yaptığı her türlü şiddetle kararlılıkla mücadele edeceğiz. Var olan çözüm önerilerimize yenilerini ekleyerek, canla başla çalışmaya devam edeceğiz. Toplumumuzu derinden etkileyen şiddet konusunun temeline inildiğinde, çözümün topyekûn mücadele ile sağlanacağına inanıyoruz. Öyle ki, kadına yönelik şiddet konusu, üzerinden siyaset yapılmayacak kadar hassas ve insani bir konudur. Yakın zamanda, Sayın Cumhurbaşkanımız, Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Ulusal Eylem Planı’nın dördüncüsünü açıkladı. Ardından boşanmış eşe karşı işlenen şiddet suçuna da, ağırlaştırıcı hükümler getirilmesi dördüncü Yargı Paketinde düzenlendi. Attığımız tüm bu adımlar, kadına yönelik şiddet konusundaki kararlılığımızın en iyi göstergesidir dedi.

 

ŞİDDETİ OLUMLAYAN ZİHNİYETE KARŞI KADIN-ERKEK OMUZ OMUZA MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ.

Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü’nde bir kez daha tüm gücümüzle haykırıyoruz ki; şiddet uygulayana, şiddete taraf olana, şiddet üzerinden siyaset yapana, mobbing ve sözlü şiddet uygulayana, şiddeti olumlayan zihniyete karşı kadın-erkek omuz omuza mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

Kaynak: (Orducu) - Orducu Editör:
Etiketler: 'KADINA, ŞİDDET, İNSANLIĞA, İHANETTİR',
Yorumlar
Haber Yazılımı