KAR FINDIĞA İLAÇ GİBİ GELDİ
Haber
22 Ocak 2022 - Cumartesi 13:02 Bu haber 1473 kez okundu
 
KAR FINDIĞA İLAÇ GİBİ GELDİ
Fındık Haberi
KAR FINDIĞA İLAÇ GİBİ GELDİ

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, zamanında yağan kar yağışının fındığa ilaç gibi geldiğini belirterek, şu anda fındıkta bir zirai don riski bulunmadığını, zirai donunun Mart ve Nisan ayında fındık ürününü tehdit ettiği bildirdi.

 

Karan yaptığı açıklamada, fındık mahsulünde şu anda karanfil (fındık çiçeği) doğum süreci olduğuna dikkat çekerek, bu aylarda toprakla zamanında buluşan yağış ve karın fındık için çok faydalı olduğunu kaydetti.

 

Bugünlerde etkili olan yağmur ve kar yağışının fındığın su ve soğuma ihtiyacını karşıladığını belirten Karan, fındık bitkisinin yılda en az 600 saat soğukta kalması gerektiğini, aksi takdirde strese girdiğini ifade etti.

 

Karan, “Geçmiş yıllarda maalesef bunun sıkıntılarını yaşadık. Kış dönemlerinde sıcaklıkların mevsim şartlarının üzerinde seyretmesi nedeniyle bitki yalancı bahara kanarak erken doğum sürecine girmiş, Mart ve Nisan aylarındaki zirai donlardan etkilenerek ciddi rekolte kayıpları yaşamıştık. Fındık üreticileri olarak yeni mahsulde de yine aynı sıkıntılı durumların yaşanmasını istemiyoruz. Fındık bitkisinin iyi bir kış dönemi geçirmesini temenni ediyoruz. Özellikle orta ve yüksek kesimde etkili olan kar yağışı üreticimizin yüzünü güldürdü” dedi.

Kaynak: (Orducu) - Orducu Editör:
Etiketler: KAR, FINDIĞA, İLAÇ, GİBİ, GELDİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı