KARATAŞ: BANKALAR FAİZLERİ DÜŞÜRMÜYOR
Haber
02 Ocak 2022 - Pazar 17:13 Bu haber 1240 kez okundu
 
KARATAŞ: BANKALAR FAİZLERİ DÜŞÜRMÜYOR
Ekonomi Haberi
KARATAŞ: BANKALAR FAİZLERİ DÜŞÜRMÜYOR

Faizlerin düşmesine rağmen bankaların üzerine düşen görevi yapmadığını söyleyen Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Karataş, “BDDK ve ilgili diğer kurumları aracılığı ile iş dünyasının finansmana erişiminde yaşadığı sorunları araştırmasını ve gerekli yaptırımları kararlılıkla uygulamasını bekliyoruz.”

 

Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası (FATSO) Başkanı Tayfun Karataş, bankaların mevcut durumu istismar ederek yüksek faiz uygulamasına devam ettiğini belirterek Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) üzerine düşeni yapması gerektiğini söyledi.    

 

Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası (FATSO) Başkanı Karataş şu açıklamayı yaptı:

Yakın dönemde sıklıkla vurguladığımız döviz kurundaki dengesizlik ile ilgili olarak alınan tedbirler çerçevesinde kurdaki volatilenin önüne geçilmiş yine bu doğrultuda atılan adımlarla politika faizinde de arka arkaya indirimler gerçekleşmiştir. Bu noktada inisiyatif alan ilgili mercilere teşekkürlerimizi sunuyoruz.

 

Ancak; politika faizindeki düşüş bankalardaki kredilere ne yazık ki yansımamıştır. Devletimizin son dönemde attığı kararlı adımları boşa çıkaracak şekilde bankalardan reel sektöre sağlanabilecek kredi oranlarında faiz oranları halen çok yüksektir.

 

Üyelerimizden bizlere ulaşan verilere baktığımızda 20’ler seviyesinde mevduat faizi verebilen bankaların ticari kredilerin tahsisinde bu oranların neredeyse 2 katını istediklerini şaşkınlık ve üzüntü ile görüyoruz.

 

Ülke olarak içinde bulunduğumuz süreçte ekonominin tüm oyuncularına, paydaşlara, sektörlere aynı bilinç ile hareket etme çağrısı yapıyoruz. Aksi halde içinde bulunduğumuz süreç uzamakla kalmayacak her kesimin bu süreçte bulunduğu fedakârlıklar sonucu atılan adımlar da boşa çıkacaktır.

 

Finansal istikrar, reel sektörün faaliyet koşulları için son derece önemlidir. Biz açıklamalarımızda finansla istikrar vurgusu yaparken reel sektörü istismar etmeyen bir finansal sisteme vurgu yapıyoruz. Böyle dönemlerde mücadele edilmesi gereken en önemli konulardan biri fırsatçılıktır. Bu tür zamanları fırsat olarak görmenin ise sektörün hiçbir oyuncusuna faydası olmayacaktır. 

 

Bankalarımızdan bu noktada vicdanlı davranmalarını ve gerekli inisiyatifi almalarını bekliyoruz. Devletimizin de son dönemde kararlılıkla izlediği adımlara uyumun takibi konusunda denetimlerini sıkılaştırmasını, BDDK ve ilgili diğer kurumları aracılığı ile iş dünyasının finansmana erişiminde yaşadığı sorunları araştırmasını ve gerekli yaptırımları kararlılıkla uygulamasını bekliyoruz.

Kaynak: (Orducu) - Orducu Editör:
Etiketler: KARATAŞ:, BANKALAR, FAİZLERİ, DÜŞÜRMÜYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı