KİVİ ÜRETİCİSİ FİYAT BEKLİYOR!
Haber
11 Ekim 2021 - Pazartesi 10:37 Bu haber 1356 kez okundu
 
KİVİ ÜRETİCİSİ FİYAT BEKLİYOR!
Türkiye’nin en fazla kivi üreten ikinci ili olan Ordu’da üreticiler fiyat bekliyor. Kivi Üreticileri Birliği Başkanı Yusuf Uzunlar, “Bu sene 90 gram 1. Sınıf kivi içi 9 TL fiyat bekliyoruz. Bu sene rekoltede bir düşüklük olabilir.” dedi.
Ekonomi Haberi
KİVİ ÜRETİCİSİ FİYAT BEKLİYOR!

Ordu’nun fındıktan sonra en fazla yetiştirdiği tarım ürünü kivide üreticilerin fiyat beklentisi var. Ordu Kivi Üreticileri Birliği Başkanı Yusuf Uzunlar, kivinin fındıktan daha fazla gelir getirdiğini söyledi.

 

Türkiye’de Yalova’dan sonra en fazla kivinin yetiştirildiği Ordu’da kivi hasadı yaklaşıyor. Geçen yıl 8 bin ton kivi yetiştirilen Ordu’da bu sene rekoltenin düşük gerçekleşmesi tahmin ediliyor.

 

FINDIKTAN DAHA FAZLA GELİR GETİRİYOR

Ordu Kivi Üreticileri Birliği Başkanı Yusuf Uzunlar, 5 dönüm araziden 500 kg fındık elde edildiğini hatırlatarak,” Ordu’da fındık için üreticilerimiz dönüm başına istedikleri verimi alamıyor. 5 dönümden ortalama 500 kilogram fındık elde edilir. Aynı araziden 15 ton kivi almak mümkün. 500 kilo fındık bugün 12-13Bin Tl eder. 15 bin Ton kividen de aynı parayı kazanırsın. Ancak kivinin bakımı ve hasadı, gideri fındığa göre daha azdır.O nedenle kivi fındığa göre daha kazançlıdır” dedi.

 

9 TL FİYAT BEKLİYORUZ

Kivi hasadının Kasım ayının ikici hatasıyla birlikte başlayacağını belirten Başkan Uzunlar, “Olgunlaşmamış kiviler toplanmasın çünkü pazarlamak zor olur. Ordu Kivisi kendisine has aromasıyla pazarda aranan bir kivi. Bu sene 90 gram 1. Sınıf kivi içi 9 TL fiyat bekliyoruz. Bu sene rekoltede bir düşüklük olabilir. Özellikle yüksek bölgelerde rüzgar ve fırtına kiviye zarar verdi” ifadelerini kullandı.

 

C VİTAMİNİ DEPOSU

Kivi, lezzetli ve besleyici bir meyvedir. Mükemmel bir C ve K vitamini kaynağıdır. Günde sadece 1-2 kivi, ihtiyacımız olan C vitaminini karşılayabilir. İçerdiği yüksek miktarda lifle sindirim sistemini destekler ve kabızlığı önler. Ayrıca kan basıncını düşürerek ve kanın pıhtılaşmasını önleyerek kalp sağlığını korur. Görme kaybının en önemli nedenlerinden biri olan makula dejenerasyonundan ve pek çok göz hastalığından korunmamızı sağlar.

Kaynak: (Orducu) - Orducu Editör:
Etiketler: KİVİ, ÜRETİCİSİ, FİYAT, BEKLİYOR!,
Yorumlar
Haber Yazılımı