KOÇ VE TEKE ALIMINDA YÜZDE 50 HİBE VERİLECEK
Haber
26 Nisan 2021 - Pazartesi 09:34 Bu haber 765 kez okundu
 
KOÇ VE TEKE ALIMINDA YÜZDE 50 HİBE VERİLECEK
Hayvancılık yatırımlarının desteklenmesi kapsamında Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından damızlık koç-teke alımına 50 hibe desteği verilmeye başladı. Ordu’da da bu destekten yararlanmak isteyenlerin Tarım İl Müdürlüğü’ne başvurmaları gerekiyor.
Ekonomi Haberi
KOÇ VE TEKE ALIMINDA YÜZDE 50 HİBE VERİLECEK

Kırsalda hayvancılığın gelişmesi için desteklere devam ediliyor. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yayınlanan Damızlık Koç-Teke Alımı Uygulama Rehberine göre, koç-teke alımına 50 oranında hibe verilecek.

 

Destekleme konusunda açıklama yapan Ordu Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, “Bir yetiştirici, aktif küçükbaş hayvan işletmesinde bulunan her 30 baş anaç koyuna karşılık 1 baş koç-teke olmak üzere en fazla 5 baş koç-teke alabilecektir. Damızlık koçlar en az 12 en fazla 36 aylık yaşta olacaktır.”

 

Desteklemenin şartları konusunda ise Müdürlük, “Damızlık koç ve tekelerin fiyatları Bakanlık Merkez Değerlendirme Komisyonu tarafından belirlenmekte olup, 2021 yılı için damızlık koç fiyatı 3 bin TL/baş ve damızlık teke fiyatı 2 bin 500 TL/baş olarak belirlenmiştir. Koç-tekeleri alan yetiştiriciler 2 yıl kendi işletmelerinde tutmak zorundadırlar. Damızlık koç-teke alımına 50 hibe desteğinden yararlanmak isteyen yetiştiricilerimizin İl Müdürlüğümüze 28 Mayıs 2021 tarihine kadar başvuru yapmaları gerekmektedir. Aktif küçükbaş hayvan işletmesi olan yetiştiricilerimiz, nüfus cüzdanı fotokopisi, işletme tescil belgesi, işletmedeki hayvan varlığı listesi ile başvuru yapacaklardır.”

Kaynak: (Orducu) - Orducu Editör:
Etiketler: KOÇ, VE, TEKE, ALIMINDA, YÜZDE, 50, HİBE, VERİLECEK,
Yorumlar
Haber Yazılımı