ORDU'AD BUGÜN FINDIK FİYATI NE KADAR?
Haber
19 Eylül 2022 - Pazartesi 10:35 Bu haber 4271 kez okundu
 
ORDU'AD BUGÜN FINDIK FİYATI NE KADAR?
Fındık Haberi
ORDU'AD BUGÜN FINDIK FİYATI NE KADAR?

Ordu’da serbest piyasada fındık fiyatlarında yeni haftayla birlikte üreticilerde var olan beklenti karşılık bulacak mı? Üreticilerin yükseliş beklentisiyle birlikte fındık fiyatı 44 TL bandında işlem görüyor.

 

Fındıkta toplama ve kurutma işlemi neredeyse bitme noktasına geldi. Bu sene ülke genelinde 765 bin ton, Ordu’da ise 240 bin ton civarında bir rekolte beklenen fındıkta toplanan ve kurutulan fındıklar satışa hazır hale geldi.

 

Fındıkta TMO’nun 52 lira olan 50 randıman alım fiyatına rağmen Ordu’da serbest piyasada fındık fiyatı bu sezon TMO’nun ortalama 8 lira altında işlem görüyor. Sezonun başladığı ilk günden bugüne 43 ile 45 lira arasında sıkışan 50 randıman kabuklu fındık fiyatı, bugün Ordu’da ortalama 44 liradan işlem görüyor.

 

TMO’yla aradaki büyük fiyat farkına rağmen üreticilerin, TMO’ya olan yoğun talebiyle birlikte serbest piyasaya da yoğun bir şekilde fındık gelişi var. TMO’da randevu almakta yaşanan zorluklar ve uygulanan kota nedeniyle TMO’ya fındıklarını veremeyen üreticiler, fındıklarını kilo başı 8 lira düşüğüne tüccara satmak zorunda kalıyor.

 

Kasım, Aralık ayına kadar randevu alamadıklarını söyleyen üreticiler, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin randevuda yaşanan sorunları çözmediği ve dönüm başı satılacak fındık kotası miktarını artırmadığı sürece serbest piyasada fiyatın yükselmeyeceğini söylüyorlar. Üreticiler, randevu ve kota sorununun çözülmesiyle serbest piyasanın TMO’nun fiyatına yaklaşacağını söylüyorlar.

Kaynak: (Orducu) - Orducu Editör:
Etiketler: ORDU'AD, BUGÜN, FINDIK, FİYATI, NE, KADAR?,
Yorumlar
Haber Yazılımı