'ORDU BÜYÜKŞEHİR GİBİ SAMSUN BÜYÜKŞEHİR'DE ŞİKAYET ETSİN'
Haber
18 Eylül 2022 - Pazar 14:12 Bu haber 5576 kez okundu
 
'ORDU BÜYÜKŞEHİR GİBİ SAMSUN BÜYÜKŞEHİR'DE ŞİKAYET ETSİN'
Fındık Haberi
'ORDU BÜYÜKŞEHİR GİBİ SAMSUN BÜYÜKŞEHİR'DE ŞİKAYET ETSİN'

Terme Ziraat Odası Başkanı Ferda Ergün, Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin de tıpkı Ordu Büyükşehir Belediyesi gibi fındıkta oluşan kartel sistemine karşı Tahkim Kuruluna başvuruda bulunarak şikayetini dile getirmesini bekliyoruz” dedi.

 

Terme Ziraat Odası Başkanı Ferda Ergün, İtalyan fındık firması Ferrero'nun Türkiye'yi, Türk halkını, Türk fındık üreticisini ve esnafını asla düşünmediğini ve emeğini sömürmenin hedefinde olduğunu iddia etti.

 

Serbest piyasadaki fındık alım fiyatlarının üreticinin emeğini karşılamadığını ve çok altında bir fiyat olduğunu belirten Terme Ziraat Odası Başkanı Ferda Ergün şunları söyledi, "Üreticimizi bezdirmeyi başardılar. Bütün yetkililer de bu duruma seyirci kaldı. Böyle piyasa dengelenemez. Çünkü ortada büyük bir sömürü düzeni söz konusu. Üretici zaten zarar etmiş durumda. Gübre, sulama, ilaçlama, işçi parası, patoz parası ile birlikte üretici emeğinin karşılığını alamadı."

 

ORDU BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’Nİ ÖRNEK GÖSTERDİ

Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin de tıpkı Ordu Büyükşehir Belediyesi gibi fındıkta oluşan kartel sistemine karşı Tahkim Kuruluna başvuruda bulunarak şikayetini dile getirmesini beklediklerini söyleyen Başkan Ferda Ergün, "Devletin verdiği fiyatın altında bir fiyatın belirlenmesinin mümkün olmaması gerekir. Bu kaosun önüne geçilmesi ve fındık üreticisinin sorunlarının görmezden gelinmemesi gerekir. Bu yabancı firma daha ucuza fındık alamı yapabilmek için tüccarlara para vermediğinden bugün için fabrikalar fındık alımı yapamıyorlar." şeklinde konuştu.

 

Başkan Ergün, TMO'nun fındık alımını hem hızlandırması hem de hiçbir üreticiyi geriye çevirmeden fındık alımı yapması durumunda piyasanın rahatlayacağını da sözlerine ekledi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: 'ORDU, BÜYÜKŞEHİR, GİBİ, SAMSUN, BÜYÜKŞEHİR'DE, ŞİKAYET, ETSİN',
Yorumlar
Haber Yazılımı