ORDU'DA 15 BİNDEN FAZLA İŞLETME DENETLENDİ
Haber
21 Ocak 2022 - Cuma 14:12 Bu haber 1499 kez okundu
 
ORDU'DA 15 BİNDEN FAZLA İŞLETME DENETLENDİ
Ekonomi Haberi
ORDU'DA 15 BİNDEN FAZLA İŞLETME DENETLENDİ

Ordu’da 2021 yılında 15 bin 358 adet gıda ve yem denetimi gerçekleştirildiğini söyleyen İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, “91 gıda işletmesine idari para cezası uygulanmıştır. Ayrıca 14 işletme hakkında da Savcılığa suç duyurusunda bulunulmuştur.”

 

Ordu İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerinde görevli gıda kontrol ekipleri tarafından halk sağlığının korunması ve tüketicilerin güvenli gıdaya erişiminin sağlanması amacıyla 2021 yılında 15 bin 358 adet gıda ve yem denetimi gerçekleştirildi.

 

Konu hakkında açıklama yapan İl Müdürü Kemal Yılmaz, “İlimizde güvenli gıdaya erişimin sağlanması, tüketici sağlığının en üst seviyede korunması, sektörde haksız rekabetin engellenmesi, gıdalarda taklit ve tağşişin önlenmesi amacıyla İl/İlçe Müdürlüklerimiz tarafından gıda denetimleri 2021 yılında da aralıksız bir biçimde ve hassasiyetle yürütülmüştür" dedi.

 

2021 yılının gıda denetimleri açısından yoğun bir yıl olduğuna dikkat çeken İl Müdürümüz; " Özellikle içerisinde bulunduğumuz Covid-19 salgını nedeniyle gıda denetimlerimiz daha da sıklaştırılmıştır. 7 gün 24 saat esasına göre sahada çalışmalar gerçekleştiren ekiplerimiz tarafından 2021 yılında 15.358 adet gıda ve yem denetimi gerçekleştirilmiştir. Denetimlerimizde insan sağlığı için risk teşkil eden ve taklit/tağşiş yönüyle mevzuata uygunluk kontrolü amacıyla numuneler alınmaktadır. Gerek analiz sonuçlarına göre gerekse denetimde tespit edilen uygunsuzluklar nedeniyle 91 gıda işletmesine idari para cezası uygulanmıştır. Ayrıca 14 işletme hakkında da Savcılığa suç duyurusunda bulunulmuştur.

 

5996 sayılı Kanun gereğince, gıda işletmecisi ürettiği, işlediği, dağıttığı, depoladığı, satışa ve tüketime sunduğu tüm gıdalarda gıda mevzuatına uygunluğu sağlamak zorundadır. diyerek sözlerine devam eden İl Müdürü Kemal Yılmaz, “Gıdaların güvenilir olmasında en büyük sorumluluk birincil üretimden başlamak üzere gıdayı üreten, satan, toplu tüketim ile ilgili faaliyet gösteren işletmelerindir. Dolayısıyla bu işletmelerin sahipleri veya tüzel kişiliğin yasal temsilcilerine önemli görevler düşmektedir. Yapılan resmi kontroller sırasında, işyerinin insan sağlığı ve gıda güvenilirliği açısından tehlike oluşturan uygunsuzluklarının tespiti durumunda idari para cezası uygulanmaktadır. İşyerinin insan sağlığı ve gıda güvenilirliği açısından tehlike oluşturmayan uygunsuzluklarının tespiti durumunda ise eksikliklerini gidermesi için süre verilmekte, süre sonunda tekrar resmi kontrole tabi tutularak eksikliklerini gidermeyen işletmeler hakkında da idari para cezası uygulanmaktadır."

 

Tüketicilerin herhangi bir olumsuzlukla karşılaştığında bu olumsuzluğun giderilebilmesi için ilgili kurumlara ya da yetkili makamlara müracaat etme hakkı olduğunu hatırlatan İl Müdürü Yılmaz, “Gıda zehirlenmesine maruz kalan veya satın aldığı gıdalarla ilgili herhangi bir şikayeti olan tüketiciler de "174 Alo Gıda Hattı"nı arayarak veya 0501 174 0 174 WhatsApp gıda ihbar hattı üzerinden ihbarda bulunabilmektedirler. 2022 yılında da vatandaşlarımızın güvenilir gıdaya ulaşabilmesi için İl/İlçe Müdürlüklerimizce yapılan çalışmalarımız aynı kararlılık ve hassasiyet ile kesintisiz olarak devam edecektir" diyerek sözlerini noktaladı.

Kaynak: (Orducu) - Orducu Editör:
Etiketler: ORDU'DA, 15, BİNDEN, FAZLA, İŞLETME, DENETLENDİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı