ORDU'DA BİN 152 KEDİ VE KÖPEK KAYIT ALTINA ALINDI
Haber
26 Ocak 2022 - Çarşamba 20:43 Bu haber 1362 kez okundu
 
ORDU'DA BİN 152 KEDİ VE KÖPEK KAYIT ALTINA ALINDI
Ordu Gündemi Haberi
ORDU'DA BİN 152 KEDİ VE KÖPEK KAYIT ALTINA ALINDI

Ordu’da evcil hayvanların kimliklendirilmesi çalışmaları kapsamında 1.152 adet sahipli kedi ve köpeğe mikroçip takılarak kayıt altına alındı. Bunun yanında Pitbull gibi tehlike arz eden köpek cinslerinden 209 tane kayıt altına alındı.

 

Konu hakkında açıklama yapan Ordu Tarım ve Orman İl Müdürü Kemal Yılmaz; "Bilindiği üzere Bakanlığımızca evcil hayvanların kimliklendirilmesi çalışmaları kapsamında büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar küpelenerek, arılı kovanlar plakalandırılarak, tek tırnaklı hayvanlar, kedi, köpek ve gelincikler ise mikroçip uygulanarak kayıt altına alınmaktadır." dedi

 

Yapılan bu çalışmalar ile İlimizde her yaştan 1.152 adet sahipli kedi ve köpek türü hayvanın mikroçip takılarak kayıt altına alındığını dile getiren İl Müdürü Yılmaz, “İl ve ilçe Müdürlüklerimiz Veteriner Hekimleri ile Serbest Veteriner Hekimler tarafından İlimiz genelinde şimdiye kadar 60 adet kedi ve 1.092 adet köpek türü hayvana mikroçip takılmış ve PETVET veri tabanına kayıt işlemleri tamamlanmıştır. Hayvanın hayatı boyunca sahibi olduğu mikroçip numarası ile hayvana ait aşı, hastalık, kullanılan ilaç vb. bilgilerin girişleri yapılacak ve böylelikle hayvanın tüm geçmişi tek ekran üzerinden görüntülenebilecektir. Bu işlem ile birlikte kedi, köpek ve gelinciklerin hareketlerinin takibi, başta kuduz hastalığı olmak üzere hayvan hastalıklarıyla daha etkin mücadele edilerek, küçük dostlarımızın da yaşam kalitesini artırmak hedeflenmiştir.

 

Aynı zamanda tehlike arz eden hayvanlar olarak tanımlanan Pitbull Terrier, Japanese Tosa, Dogo Argentino, Fila Brasilerio, American Staffordshire Terrier ve American Bully ırkı 209 adet köpek türü hayvanın ise kısırlaştırılarak kayıt altına alınması sağlanmıştır." diyerek sözlerini noktaladı.

Kaynak: (Orducu) - Orducu Editör:
Etiketler: ORDU'DA, BİN, 152, KEDİ, VE, KÖPEK, KAYIT, ALTINA, ALINDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı