ORDU'DA FINDIK FİYATINDAKİ ARTIŞ BUGÜNDE SÜRÜYOR
Haber
16 Kasım 2022 - Çarşamba 15:15 Bu haber 2941 kez okundu
 
ORDU'DA FINDIK FİYATINDAKİ ARTIŞ BUGÜNDE SÜRÜYOR
Fındık Haberi
ORDU'DA FINDIK FİYATINDAKİ ARTIŞ BUGÜNDE SÜRÜYOR

Rekabet Kurumu’nun Ferrero hakkında açtığı soruşturmanın ardından Ordu’da serbest piyasada yükselişe geçen fındık fiyatındaki yükseliş bugünde devam etti.

 

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in başvurusunun İtalyan firması hakkında Rekabet Kurumu tarafından fındık piyasasında tekel oluşturduğu iddiasıyla Ferrero’ya soruşturma başlattı.

 

Rekabet Kurumu’nun bu kararından sonra Ordu’da serbest piyasada yükselişe geçen fındık fiyatındaki yükseliş bugünde devam etti. 16 Kasım Çarşamba günü Ordu’da serbest piyasafa 50 randımanlı kabuklu fındık fiyatı 45 TL’den işlem görmeye başladılar. Fındık fiyatındaki yükselişin önümüzdeki günlerde de devam etmesi bekleniyor.

 

Randımana göre ise fiyatlar şöyle; 50 randıman 45 TL, 51 randıman 45.90 TL, 52 randıman 46.80 TL, 53 randıman 47.70 TL, 54 randıman 48.60 TL, 55 randıman 49.50 TL, 56 randıman 50.40 TL. Tüccarda fındık alım satımında 2.1 oranında vergi, stopaj kesintisi yapılmakta.

 

“GÜÇ BİRLİĞİNİN SONUCU”

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça’da Rekabet Kurumu kararı sonrasında yaptığı açıklama, “Güç birliği ve mücadelenin ne kadar önemli olduğuna bir kez daha şahit oluyoruz. Güçleri birleştirip Rekabet Kurumuna yapmış olduğumuz başvurunun sonucunda Rekabet Kurumu, Ferrero’nun üretici üzerinde, manavlar ve tüccarlar üzerinde, sanayici üzerinde ve ihracatçı üzerinde oluşturduğu rekabeti engelleyici ve oluşturduğu tekel ile alakalı soruşturma başlatmıştır. İnşallah aklıselim ile yapılacak soruşturma sonucunda, Ferreronun oluşturduğu tekel ve baskılar son bulacaktır.” dedi.

Kaynak: (Orducu) - Orducu Editör:
Etiketler: ORDU'DA, FINDIK, FİYATINDAKİ, ARTIŞ, BUGÜNDE, SÜRÜYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı