ORDU'DA KURBANLIKLAR PAZARA İNDİ
Haber
25 Haziran 2022 - Cumartesi 13:18 Bu haber 1629 kez okundu
 
ORDU'DA KURBANLIKLAR PAZARA İNDİ
Ordu Gündemi Haberi
ORDU'DA KURBANLIKLAR PAZARA İNDİ

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde Ordu’da da kurbanlıklar pazara inmeye başladı. Ordu’da kurbanlık fiyatları 80 bin TL’ye kadar çıkarken, TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, ülke genelinde ortalama 15 ila 60 bin TL arasında değiştiğini açıkladı.

 

9 Temmuz Cumartesi günü başlayacak olan Kurban Bayramı’na bir aydan az bir süre kala kurbanlıklar pazara indi. Bayramın yaklaşmasıyla vatandaşlarda kurbanlık telaşını şimdiden yaşamaya başladı. Ordu’da da besiciler, hayvan satış alanlarında küçük ve büyükbaş hayvanlarını görücüye çıkardı.

 

İŞTE BÜYÜKBAŞ VE KÜÇÜKBAŞ KURBANLIK FİYATLARI

Kurbanlık fiyatları geçen yıla oranla bu yıl biraz yükseldi. Büyükbaş hayvanlar kilosuna göre 15 ila 60 bin liradan alıcı bulurken küçükbaşlar ise bin ila 5 bin liradan satılıyor. Fiyatlara rağmen satışın şimdiden iyi olduğunu belirten besiciler bu yıldan oldukça umutlu.

 

Öte yandan yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle bir açıklama yapan Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, kurbanlık fiyatlarını değerlendirdiği görüntülü açıklamasında “bu yıl kesilecek kurbanlık sayısında geçen yıllara göre en az yüzde 25 oranında azalma olacağını öngörüyoruz. Bu yıl yaklaşık 720 bin büyükbaş, 2 milyon 150 bin küçükbaş, toplamda ise 2 milyon 870 bin kurbanlık hayvan kesileceğini tahmin ediyoruz” dedi.

 

Başkan Bayraktar son olarak, “Ülkemizde ortalama fiyatların; hayvan başına büyükbaşta 15 bin ile 60 bin lira, küçükbaşta ise 2 bin lira ile 8 bin lira arasında değişeceği tahmin ediliyor. Canlı ağırlık fiyatının kilogram başına büyükbaş hayvanlarda 50 lira ile 75 lira, küçükbaş hayvanlarda 50 lira ile 80 lira arasında olacağı öngörülüyor. Fiyatlar, geçen yıla göre, büyükbaşta yüzde 107,6, küçükbaşta ise yüzde 90,6 oranında arttı.”

Kaynak: (Orducu) - Orducu Editör:
Etiketler: ORDU'DA, KURBANLIKLAR, PAZARA, İNDİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı