ORDU SAĞLIK TURİZMİNDE ATAĞA KALKTI
Haber
27 Mayıs 2022 - Cuma 00:26 Bu haber 2008 kez okundu
 
ORDU SAĞLIK TURİZMİNDE ATAĞA KALKTI
Sağlık Haberi
ORDU SAĞLIK TURİZMİNDE ATAĞA KALKTI

Ordu Sağlık Turizmi Çalıştayı’nda Dilek Gürsoy’un sözlerini hatırlatan Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Kasapoğlu, “Hekimlerimizin Avrupa’ya gitmek istediğini söylediğimde asla gelmesinler, Ülkenizin kıymetini bilin dedi. Bunlar önemli şeyler.” dedi.

 

Doğu Karadeniz Sağlık Turizmi Derneği (DOKSAD) tarafından “Ordu İlinde Sağlık Turizminin Geliştirilmesi’’ sloganıyla Ordu Sağlık Turizmi Çalıştayı” düzenlendi.

 

Fatsa Termal Spa Otel’de düzenlenen çalıştaya, Ordu Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Kasapoğlu, sağlık yöneticileri, Ordu Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Ali Coşkun, Sağlık Bakanlığı USHAŞ Uluslararası Sağlık Hizmetleri A.Ş., Ticaret Bakanlığı Daire Başkanı, Doksad Başkanı, Türsab Başkanı, Türkiye’de Uluslararası Sağlık Turizmi yapan acente yetkilileri, Müdürlüğün ilgili personeli ile Global Dünya Sağlık Turizm Konseyi Dönem Başkanlığı da yapmış olan Sağlık Turizmini Geliştirme Konseyi Kurucu Başkanı Emin Çakmak katıldı.

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından açılış konuşması gerçekleştirildi. Ordu Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Ali Çoşkun’un ardından kürsüye çıkan Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Kasapoğlu sağlık turizminin ilimizde yaygınlaştırılmasına yönelik önemli açıklamalarda bulundu.

 

Kasapoğlu, “Ordu Sağlık Müdürü olarak 3 yıldır görev yapıyorum. Daha önce Samsun, Trabzon tekrar Samsun olmak üzere uzun süreden beri Sağlık Bakanlığında idarecilik yapıyorum. Ordu’da bu buluşmanın yapılması, burada bir araya gelmek bizim için çok önemli. Niye derseniz? Ordu’nun artık kendi kabuğuna sığmaması gerektiğine inanıyorum. Ben göreve başladığımda Ordu merkezde sağlık alt yapısı anlamında ciddi eksiklerimiz vardı. Bu eksikleri tamamlıyoruz, planlarımızı yaptık. Şu anda yükselen şehir hastanemiz var. Özel hastaneler ile beraber kamu olarak kolektif akılla ilerliyoruz.” dedi.

 

Dünyaca Ünlü Kalp Cerrahı Dr. Dilek Gürsoy’un ziyaretinde dile getirdiği bazı hususları hatırlatan Kasapoğlu, “Ordu’nun bireysel değerlerinin dışarıda olduğunu ben biliyorum. Geçtiğimiz günlerde Dünyaca ünlü, Avrupa’da ilk yapay kalp naklini gerçekleştiren, hemşerimiz Op. Dr. Dilek Gürsoy Müdürlüğümüzü ziyarete geldi. Kendisiyle sohbet etmek imkânımız oldu. Sağlık Müdürlüğü olarak kendisi ile röportaj yapmak istediğimizi söyledim. Dilek hanım bizi kırmadı sağ olsun. Açıklamalarında kullandığı güzel ifadeler vardı. Onlardan bir tanesi Türkiye'nin eğitim sisteminin gerçekten Avrupa'nın üzerinde olduğunu vurgulamasıydı. Bunu söylerken de sadece eğitimin eğitim olarak bahsetmedi. Biz bir kalp ameliyatına girmek için Avrupa’da aylarca yıllarca bekliyoruz ama burada siz çok şanslısınız, siz hasta odaklı çalışıyorsunuz ve sizi takdir eden hastalarınız var, size değer veriliyor dedi. Eğitimde bir asistana değer veriliyor dedi. Hekimlerimizin Avrupa’ya gitmek istediğini söylediğimde asla gelmesinler, Ülkenizin kıymetini bilin dedi. Bunlar önemli şeyler. Yani bugün bir Devletin çatısı altında olmak, bağımsız olmamız ve tıp eğitiminde dışarıdan bir gözle eğitimimizin kalitesinin dile getirilmesi beni çok gururlandırdı. O yüzden diyoruz ki, biz Ordu olarak varız. Umarım bu bir başlangıç olur.”

 

Bölgemizin ve Ordu’nun potansiyelinden ve doğal güzelliklerinden bahseden Kasapoğlu, “Karadeniz çok güzel bir bölge ve Ordu yeşili en güzel olan ilimiz. Buraya dair projeler geliştirilebilir. Kıyısı var, yeşili var, yaylası var. Bu destinasyon her yerde bulunmaz, Ordu bu anlamda gerçekten çok özel bir şehir. Burada sağlık turizminden faydalanmak isteyen insanlar için, sağlık hizmetlerinden faydalanmak isteyen insanlar için alanlar oluşturulabilir, mekanlar yapılabilir. Bu anlamda aslında tüm Karadeniz Bölgesi çok güzel, böyle bir toplantının Ordu’da yapılmasını çok anlamlı buluyorum. İnşallah bu toplantı bir kıvılcım olur. Sağlık turizmi için bir başlangıç olur.” dedi.

 

Çalıştayda Müdürlüğümüzü temsilen Sağlık Hizmetleri Başkan Yardımcımız Dr.Begüm Gürdal Öz tarafından katılımcılara yönelik bir sunum gerçekleştirilerek ilimizdeki sağlık tesislerinin durumu ve sağlık turizmi verileri katılımcılarla paylaşıldı. Diğer katılımcıların konuşmaları ve sunumlarının ardından çalıştay sona erdi.

Kaynak: (Orducu) - Orducu Editör:
Etiketler: ORDU, SAĞLIK, TURİZMİNDE, ATAĞA, KALKTI,
Yorumlar
Haber Yazılımı