SADECE ZORUNLU TEMEL İHTİYAÇLAR SATILACAK
Haber
04 Mayıs 2021 - Salı 13:19 Bu haber 432 kez okundu
 
SADECE ZORUNLU TEMEL İHTİYAÇLAR SATILACAK
İçişleri Bakanlığı tarafından marketler için gönderilen genelge sonrasında Ordu İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından alınan karar gereği marketlerde temel gıda ve temizlik ürünlerinin yanı sıra sadece hayvan yemi, mamaları satılabilecek.
Ekonomi Haberi
SADECE ZORUNLU TEMEL İHTİYAÇLAR SATILACAK

İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine “Market Tedbirleri” konulu genelge gönderdi. Bakanlık tarafından sokağa çıkma kısıtlaması sırasında marketlerde oluşabilecek yoğunlukların önüne geçmek amacıyla yayınlanan genelge üzerine Ordu İl Hıfzıssıhha Kurulu da Ordu’da zincir market ve büyük marketler dahil ürün satışlarıyla ilgili düzenleme yaptı.

 

Genelgede, sokağa çıkma kısıtlaması sırasında marketlerde oluşabilecek yoğunlukların önüne geçmek amacıyla ilgili Bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşları, meslek odaları ve sektör temsilcileri ile yapılan görüşmeler sonucunda alınan tedbirler şu şekilde sıralandı:

 

Sokağa çıkma kısıtlaması sırasında sayma usulü ile belirtilen temel gıda, ilaç ve temizlik ürünlerinin satıldığı yerler ile üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması amacıyla muafiyet kapsamında bulunan işyerleri dışında tüm ticari işletme, işyeri ve/veya ofislerin kapalı olacak.

 

Bu çerçevede Vatandaşların zorunlu temel ihtiyaçlarını karşılamakla sınırlı olacak şekilde bakkal, market, fırın, kasap, manav, kuruyemişçi ve tatlıcıların tam kapanma döneminde 10.00-17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebileceği, Zincir ve süper marketlerin pazar günleri kapalı kalacağı, hatırlatıldı.

 

Marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) vatandaşların zorunlu temel ihtiyaçları kapsamındaki ürünlerin dışında herhangi bir ürün satışına izin verilmeyecek.

 

7 Mayıs 2021 Cuma gününden itibaren marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) temel gıda ve temizlik ürünlerinin yanı sıra sadece hayvan yemi, mamaları ile kozmetik ürünleri  (parfümeri ve makyaj malzemeleri hariç) satılabilecek.

 

Daha önce getirilen alkollü ürün satışı kısıtlamasının yanı sıra marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giyim ve aksesuar, ev tekstili, oto aksesuar, bahçe malzemeleri, hırdavat, zücaciye vb. ürünlerin satışına izin verilmeyecek.

 

Kaymakamlar ve ilgili Kurumlarca yukarıda belirtilen esaslar doğrultusunda uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyete neden olunmamasına, alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesine ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin yapılacağı açıklandı.

Kaynak: (Orducu) - Orducu Editör:
Etiketler: SADECE, ZORUNLU, TEMEL, İHTİYAÇLAR, SATILACAK,
Yorumlar
Haber Yazılımı