SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ UYARDI
Haber
09 Nisan 2021 - Cuma 07:47 Bu haber 1796 kez okundu
 
SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ UYARDI
Bahçelerde çalışma zamanı geldikçe artan kene vakalarına karşı Ordu İl Sağlık Müdürlüğü uyardı. Kene ısırmalarına karşı uyaran İl Müdürlüğü, 7 maddeden oluşan bir tedbirler önerisi sıraladı.
Sağlık Haberi
SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ UYARDI

Ordu İl Sağlık Müdürlüğü yazılı bir açıklama yaparak keneler tarafından bulaşan Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığına karşı uyarılarda bulundu. Açıklamada Kırım Kongo Kanamalı Ateşinden korunmak için yapılması gerekenler şu şekilde sıralandı:

 

1-Tarla, bağ, bahçe, orman ve piknik alanları gibi kene yönünden riskli alanlara gidilirken, kenelerin vücuda girmesini engellemek maksadıyla mümkün olduğu kadar vücudu örten giysiler giyilmeli, pantolon paçaları çorapların içerisine sokulmalı ve ayrıca kenelerin elbise üzerinde rahat görülebilmesi için açık renkli kıyafetler tercih edilmelidir.

 

2-Kene yönünden riskli alanlardan dönüldüğünde kişi kendisinin ve çocuklarının vücudunda (kulak arkası, koltuk altları, kasıklar ve diz arkası dâhil) kene olup olmadığını kontrol etmeli, kene tutunmuş ise hiç vakit kaybetmeden çıplak el ile dokunmamak şartıyla vücuda tutunduğu en yakın yerden tutarak uygun bir malzeme ile (bez, naylon poşet, eldiven gibi) çıkarmalıdır.

 

3-Kişi keneyi kendisi çıkaramadığı durumlarda en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalıdır. Kene ne kadar erken çıkarılırsa hastalığın bulaşma riskinin de o kadar azalacağı unutulmamalıdır.

 

4-Hastalık hayvanlarda belirti göstermeden seyrettiğinden hastalığın sık olarak görüldüğü bölgelerde bulunan hayvanlar sağlıklı görünse bile hastalığı bulaştırabilirler. Bu sebeple hayvanların kanlarına, vücut sıvılarına veya dokularına çıplak el ile temas edilmemelidir.

 

5-Hastalığa yakalanan kişilerin kan, vücut sıvıları ve çıkartıları ile hastalık bulaşabildiğinden, hasta ile temas eden kişiler gerekli korunma önlemlerini (eldiven, önlük, maske v.b.) almalıdır.

 

6-Kene tutunan kişiler, kendilerini 10 gün süreyle halsizlik, iştahsızlık, ateş, kas ağrısı, baş ağrısı, bulantı, kusma veya ishal gibi belirtiler yönünden izlemeli ve bu belirtilerden bir veya bir kaçının ortaya çıkması halinde derhal en yakın sağlık kuruluşuna müracaat etmelidirler.

 

7-Hastalığa sebep olan mikrobun taşıyıcısı, saklayıcısı ve bulaştırıcısı olan keneler uçmayan, zıplamayan, yerden yürüyerek vücuda tırmanan eklem bacaklı hayvanlardır. Vücuda tutunan veya hayvanların üzerinde bulunan keneler kesinlikle çıplak el ile öldürülmemeli ve patlatılmamalıdır. Keneler üzerine sigara basmak, kolonya, gaz yağı gibi maddeler dökmek kenenin kasılmasına sebep olarak vücut içeriğini kan emdiği kişiye aktarmasına sebep olacağı için yapılmamalıdır.

Kaynak: (Orducu) - Orducu Editör:
Etiketler: SAĞLIK, MÜDÜRLÜĞÜ, UYARDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı