ŞAHİN ORDU'NUN TALEPLERİNİ SIRALADI
Haber
05 Ekim 2020 - Pazartesi 10:41 Bu haber 5522 kez okundu
 
ŞAHİN ORDU'NUN TALEPLERİNİ SIRALADI
OTSO Başkanı Servet Şahin, TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’na Ordu’yla ilgili taleplerini iletti. Ordu Giresun Havalimanı’nda sefer sayılarının artırılması için destek isteyen Şahin ayrıca, Samsun-Sarp Demir yolu mutlaka Ordu’dan geçmeli” dedi.
Ekonomi Haberi
ŞAHİN ORDU'NUN TALEPLERİNİ SIRALADI

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) Başkanı Servet Şahin, Ordu’nun ve üyelerin sorunlarını iletmeye devam ediyor. OTSO Başkanı Servet Şahin, Karadeniz Bölgesi Oda ve Borsaları İstişare Toplantısında Ordu’nun yerelde ve ulusal sorunlarını dile getirirken, aynı zamanda her hafta gerçekleştirdikleri komite toplantıları neticesinde üyelerinden gelen sorun ve çözüm önerilerini Başkan Hisarcıklıoğlu’na aktardı.

 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu başkanlığında gerçekleşen toplantıda, TOBB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin eksiklerini ve bu konudaki talepleri de dile getiren Şahin; “Son derece modern bir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini ilimize kazandırdınız. Ancak okulumuzun donatımı için yeterli ödenek gelmedi. Bu konuda şahsınızdan ve milli eğitim bakanımızdan destek istemekteyiz. Yine ilimize kazandırdığınız okulumuzun ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitemizin entegre bir şekilde çalışarak otomasyon, bilgisayar, ve elektronik bölümlerinin iş birliği yapması gerekmektedir, bu konuda gerekli desteğinizi istemekteyiz ” dedi.

 

THY tarafından Ordu iline ek sefer talep ettiklerini kaydeden Şahin; “Ordu Giresun Havaalanında İstanbul’a sefer sayısı çok az, biz Ordu olarak en fazla göç veren illerden bir tanesi olduğumuz için Ordu İstanbul hattındaki sefer sayısının çoğaltılmasını talep etmekteyiz. Aynı zamanda sizlerin aracılığı ile Antalya, İzmir ve Kıbrıs’a yeniden sefer konulmasını istiyoruz” diye konuştu.

 

Samsun-Sarp Demir yolunun mutlaka Ordu’dan geçmesi gerektiğinin altını çizen Başkan Şahin sözlerini şöyle sürdürdü; “Samsun-Sarp Demir Yolunun önemi bizim için çok büyük, Ordu ve Giresun ili atlanarak Samsun- Sarp Demir Yolu olmaz Sayın Başkanım, bu demir yolunun Ordu ve Giresun’dan geçmesi gerekiyor. İlimizin lojistik bir merkez olması için bizim Samsun- Sarp Demir Yoluna ihtiyacımız var, bu konuda da desteklerinizi bekliyoruz.”

 

Kredi, vergi ve prim ödemelerinde yapılandırma talep eden Şahin; “Yine pandemi dolayısıyla ertelenen krediler, vergi ve prim ödeme vadelerinin içinde bulunduğumuz aylarda ödenmesi gerekiyor. Ancak yeni vergi ve primlerle birleşecek olan ödemeleri yapabilmek için firmalarımız hazır değil. Ödenmesi gereken kredi, vergi ve prim ödemeleri için yeniden yapılandırılma ve taksitlendirme yapılması ve gecikme zamlarının affedilmesini istememekteyiz. Ayrıca pandemi döneminde işletmelerimize temin edilen KGF destekli krediler ile TOBB Nefes Kredisi, İşe Devam Kredisi ve Can suyu Kredisi gibi kredilerin devam etmesi firmalarımızı rahatlatacak bir hamle olacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

 

Son olarak okulların açılmaması nedeniyle sıkıntı çeken firmaların sorunlarını dile getiren Şahin; “bir de okulların açılmaması nedeniyle mağduriyet yaşayan okul servisleri, okul kıyafeti üretimi ve satışını yapan üyelerimiz ile kırtasiye işi ile iştigal eden firmalarımız büyük sıkıntı içindiler, bu ve bunun gibi sektörler için destekleme yapılması talep etmekteyiz” ifadelerini kullandı.

 

Toplantıda Başkan Servet Şahin’in sorunlarına çözüm üretme noktasında gerekli notları aldığını ve ilgili makamlara ileteceğini söyleyen TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu konu ile ilgili şu değerlendirmelerde bulundu:

 

“TOBB tarafından, sizlerin de destekleri ile Ordu’ya kazandırılan TOBB Mesleki ve Anadolu Lisesi’nin donatımı ile ilgili yeterli ödenek gelmediğini bizlere ilettiniz bizler de notumuzu aldık. Gerekli ödeneğin sağlanması için Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk’tan isteyeceğiz. Ordu TOBB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Otomasyon, Bilgisayar, Elektrik ve Elektronik bölümü ile TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi entegre bir şekilde çalışarak, iş birliği yapmasını talep ettin, bununla ilgili yazıyı bizlere ulaştırırsan TOBB ETÜ’ye bunun ile ilgili talimat vereceğim.”

 

Sefer sayıları ve demiryolu konusunda da destek olacağının sözünü veren Hisarcıklıoğlu, “Ordu Giresun havaalanında Ordu-İstanbul seferlerinin az olduğunu, bu sefer sayılarının artırılmasını ve kapanan İzmir Antalya ve Kıbrıs Seferlerinin tekrar açılmasını talep ettin, bu konuda talepleriniz için Türk Hava Yolları ile konuşacağız. Samsun-Sarp Demir Yolunun Ordu ve Giresun’dan geçmesi gerektiğini, Ordu ilinin lojistik bir merkez olması için Samsun Sarp Demir Yoluna ihtiyacı olduğunu söyledin, bununla ilgili de notumuzu aldık.”

Kaynak: (Orducu) - Orducu Editör:
Etiketler: ŞAHİN, ORDU'NUN, TALEPLERİNİ, SIRALADI,
Yorumlar
Haber Yazılımı