ŞENSOY: KİMSE BU FİYATA FINDIK SATMASIN!
Haber
10 Mart 2021 - Çarşamba 09:14 Bu haber 10211 kez okundu
 
ŞENSOY: KİMSE BU FİYATA FINDIK SATMASIN!
Ziraat Mühendisi Haluk Şensoy, 22 liradan fındık alan Avrupalı’nın kendi üreticilerinden 40 liraya fındık aldıklarını söyledi. Ellerinde fındık kalmadığını da söyleyen Şensoy, “Ya çikolata fabrikalarını kapatacaklar, yada bize en az 30 lira verecekler.” dedi.
Fındık Haberi
ŞENSOY: KİMSE BU FİYATA FINDIK SATMASIN!

Ziraat Mühendisi Haluk Şensoy, Türk üreticisinden 22 liradan fındık alan Avrupalı’nın kendi üreticilerinden 40 liraya fındık aldıklarını söyleyerek, buna zemin hazırlayan içerideki iş birlikçilerine tepki gösterdi.

 

Fındıkta maliyetin arttığını söyleyen Şensoy, “Benim üreticimi 22 liradan söğüşle git kendi üreticinden Avrupa’da 40 liraya fındık al. Esas milliyetçi adam elin oğlu. Benden 22 liraya alıyor, kendi üreticisinden 4.1 Euro’dan fındık alıyor. Ben Avrupalı’ya bir şey demiyorum. Ben kendi insanıma kızıyorum. Avrupalı kendi açısından doğrusunu yapıyor. Şu kriz ortamında her şey 100 artmış gübreler yüzde 100 artmış, ilaçlar yüzde 100 artmış. Geçen yıl bu ayda fındık 27 lira 1 ton gübre bin 500 liraydı. Şimdi fındık 22 lira 1 ton gübre 2 bin 200 lira. Benim fındığımı 22 liradan alıyor gidiyor Avrupalı kendi üreticisinden de 35-40 liraya satın alıyor benim üreticimi su istiyor gidiyor kendi üreticisini refah payı ne yükseltiyor. Asıl milliyetçilik budur değil gerçek milliyetçilik.”

 

“DON TAHMİN EDİLENDEN FAZLA ETKİLEDİ”

Fındığın dondan tahmin edilenden daha çok etkilendiğini söyleyen Haluk Şensoy, “Don hasar ile beraber fındık altın oldu. Halen üreticinin sırtına basmış durumdalar ama çikolatanın kazanlarına fındık lazım. 100 milyar dolarlık bir çikolata sektöründen bahsediyoruz. Fabrikayı mı kapatacaklar bize 30 lira vermemek için? zaten kendi üreticisine 40 liradan fındık alıyor. Ama adam bizimkilerin sayesinde bizden ucuza fındık almayı alışkanlık haline getirmiş. Oran vermek istemiyorum ama fındık, zirai dondan tahmin edilenden daha çok etkilendi. Ve fındıktaki bu tehlike en az bir ay daha devam ediyor.”

 

“GÜÇ ÜRETİCİNİN ELİNDE”

Tekelci sermayenin TMO'nun elindeki fındığa güvendiklerini iddia eden Ziraat Mühendisi Şensoy, "Ben üreticinin elinde yaklaşık 150 bin ton civarında fındık olduğuna inanıyorum. Sistem TMO'nun elindeki fındığa güveniyor? TMO'nun elinde de fındık yok. TMO, bu sene sadece 3 bin ton fındık alabildi. Kendi depolarında da fındık yok. Tek fındık üreticinin elinde. Yani güç üreticinin elinde.”

 

“YA FABRİKAYI KAPATACAKLAR YA EN AZ 30 LİRA VERECEKLER”

Çikolataya koyacak fındıkları olmadığını söyleyen Şensoy, "Tek amaçları üreticinin elinde olan fındığı ucuza almak. Ama başaramayacaklar. Onlar inatsa ben daha inadım. Ya çikolata fabrikalarını kapatacaklar, ya da benim üreticinin elindeki fındığı en az 30 liradan alacaklar. 100 milyar dolarlık bir gelirden vazgeçemeyeceklerine göre bize istediğimiz parayı vermek zorundalar. Bu yüzden bu fiyatlara kimse elindeki fındığını satmasın.”

Kaynak: (Orducu) - Orducu Editör:
Etiketler: ŞENSOY:, KİMSE, BU, FİYATA, FINDIK, SATMASIN!,
Yorumlar
Haber Yazılımı