ŞENSOY: ÜRETİCİ KÖYÜNE BİLE GİDEMEZ OLDU
Haber
25 Mayıs 2022 - Çarşamba 22:38 Bu haber 2326 kez okundu
 
ŞENSOY: ÜRETİCİ KÖYÜNE BİLE GİDEMEZ OLDU
Fındık Haberi
ŞENSOY: ÜRETİCİ KÖYÜNE BİLE GİDEMEZ OLDU

Bugünkü fındık fiyatının önünde çektirdiği fotoğrafı paylaşan Ziraat Mühendisi Haluk Şensoy artan maliyetlere dikkat çekerek, üreticilerin yarısından fazlası bahçesine ne gübre ne ilaç nede bakım yapabildiler. Üretici yaşadığı merkezden artık köyüne bile gidemez oldu.” dedi.

 

Ordulu Ziraat Mühendisi Haluk Şensoy, bugünkü fındık fiyatının 36 lira yazan tabelanın önünde çektirdiği fotoğrafı sosyal medyadan paylaşarak, 1 sene önce talep ettikleri fiyatın ancak yeni oluştuğunu söyledi.

 

Artan maliyetler karşısında 36 liralık fiyatın anlamını yitirdiğini söyleyen Şensoy, “Foto güncel. Bugün çektim. Kafamın sağ üst tarafına bakın. Biz bu 36 lira fiyatı 2021’in Temmuz ayında maliyet analizi ile deklare edip, 1 Eylül 2021’de üretici bu fiyattan satabilmeli ki fındık üretiminin sürdürülebilirliğini devam ettirebilsin demiştik. Üretici ise belirleyici paydaşların uzun süre baskıda tuttuğu 23 lira bantlarından altın değerindeki ürününü vermek zorunda kaldı.”

 

“SONUÇ”

Gelinen noktada artan maliyetlere dikkat çeken Haluk Şensoy, “Geçen yılki 2 bin liralık gübre 7 bin lira, yevmiye 150’den 250 lira, ot motoru 4 bin liradan 8 bin lira, ilaç 100’den 200 lira, mazot 7’den 23 lira, dolar 8 liradan 16 lira gibi. Bu piyasa bozgunundan sonra üreticilerin yarısından fazlası bahçesine ne gübre ne ilaç nede bakım yapabildiler. Üretici yaşadığı merkezden artık köyüne bile gidemez oldular.”

 

15 senedir üreticinin hakkını alması için mücadele ettiğini söyleyen Ziraat Mühendisi Şensoy, “Üreten ezilmesin yüzü gülerek üretimine devam etsin diye hiç ara vermeden 15 senedir tarımın tekniğinin yanında ekonomisiyle de uğraşır dururum ki, Üretici kazanırsa ülkede kazanmış olur derim. Genel olarak her yıl bu teknik ve haklı mücadelemize bir avuç güzel insan katılır, sesimiz bilinçli olarak kısık tutulduğundan kaleye alınmaz ve sadece tanınmış şovmenlerin savunuyormuş gibi görünen şovlarıyla sezona girilir ve çıkılır. Sonuçta da bahçesine giremeyen yüzbinlerce fındık üreticisi yığınları oluşmuş olur.”

Kaynak: (Orducu) - Orducu Editör:
Etiketler: ŞENSOY:, ÜRETİCİ, KÖYÜNE, BİLE, GİDEMEZ, OLDU,
Yorumlar
Haber Yazılımı