'SİGARA İÇENLERİN YÜZDE 80'İ YAKALANIYOR'
Haber
26 Kasım 2021 - Cuma 22:40 Bu haber 1618 kez okundu
 
'SİGARA İÇENLERİN YÜZDE 80'İ YAKALANIYOR'
Sağlık Haberi
'SİGARA İÇENLERİN YÜZDE 80'İ YAKALANIYOR'

Ordu Devlet Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Necla Hare Kurt, “Akciğer kanseri olanların yüzde 80’inde sigara içme öyküsü mevcuttur.” dedi.

 

Ordu Devlet Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Necla Hare Kurt, Akciğer Kanseri Farkındalık haftası nedeniyle akciğer kanserine dikkat çekmek için önemli açıklamalarda bulundu.

 

Akciğer kanserinin en önemli nedeninin sigara olduğunu söyleyen Dr. Kurt, “Tüm kanserler içerisinde akciğer kanserinin oranı yüzde 10 ila 15 arasındadır. Akciğer kanseriyle sigara ve tütün kullanımı arasında yüksek bir ilişki vardır. Akciğer kanseri olanların yüzde 80’inde sigara içme öyküsü mevcuttur. Sigara içmeyen ama pasif olarak sigara dumanına maruz kalan kalan kişilerde de maalesef akciğer kanseri oranının yüzde 20 ila 30 oranında arttığı bilinmektedir.”

 

Belirtileri konusunda ise Dr. Necla Hale Kurt, “Akciğer kanserinin en sık belirtileri ilk dönemlerde öksürük, kanlı balgam olmaktadır. Akciğer kanseri kitlenin de etkisiyle zatürreyle birlikte seyredilebilir. İleriki dönemlerde nefes darlığı, iştahsızlık, kilo kaybı gibi diğer belirtilerde eklenebilir. Bu nedenle bu bahsettiğimiz belirtileri olan kişilerin mutlaka doktora başvurulması çok önemlidir. Diğer kanserlerde olduğu gibi akciğer kanserinde de erken tanı çok önemlidir. Erken tanı hayat kurtarır.”

Kaynak: (Orducu) - Orducu Editör:
Etiketler: 'SİGARA, İÇENLERİN, YÜZDE, 80'İ, YAKALANIYOR',
Yorumlar
Haber Yazılımı