'TAZMİNATLARDA İYİLEŞTİRME YAPILSIN'
Haber
15 Haziran 2022 - Çarşamba 15:35 Bu haber 2718 kez okundu
 
'TAZMİNATLARDA İYİLEŞTİRME YAPILSIN'
Ekonomi Haberi
'TAZMİNATLARDA İYİLEŞTİRME YAPILSIN'

Türk Sağlık - Sen Ordu Şube Başkanı Fatih Galender Zengin, “Ek göstergesi 3600 altında kalan çalışanların tazminat yansıtma oranlarına iyileştirme yapmak önemlidir” dedi.

 

Ek göstergelerde yapılan düzenlemeyle birlikte birçok memurun emekli maaşında ve ikramiyesinde ciddi artış olacak. Ancak ek göstergeleri 3600’den düşük olanlar ise bu artıştan yararlanamayacak.

 

Bu duruma dikkat çeken Türk Sağlık - Sen Ordu Şube Başkanı Fatih Galender Zengin, kapsam dışında kalanların tazminat yansıtma oranlarında iyileştirilmenin yapılmasının gerektiğini belirtti.

 

Daha önce de ek göstergeyle birlikte tazminat yansıtma oranında da iyileştirme istediklerini daha önce de dile getirdiğini söyleyen Başkan Zengin, “Sayın Cumhurbaşkanımız, ek gösterge düzenlemesine ilişkin açıklamalarda bulunmuştu. Çalışma Bakanlığı da yapılacak düzenlemenin kamu görevlilerine ne şekilde yansıyacağına dair bir tablo yayınlamıştı. Çalışma Bakanlığı'nın yayınladığı tabloya göre ek göstergesi 3000’den 3600’e çıkan memurların emekli maaşlarında 1234 TL’lik bir artış meydana gelecek. Ek göstergesi 3600’ün altında kalan çalışanlarımızın mağduriyetleri sürecek. Sorunun çözümünün, ek gösterge yanında tazminat yansıtma oranlarının da düzenlenmesiyle mümkün olacağını defaten ifade etmiştim.”

 

40 puanlık artışın yeterli olacağını söyleyen Zengin, “Ek göstergesi 3600’den düşük olan memurlarımız için tazminat yansıtma oranlarında yapılacak 40 puanlık artış sorunu çözecektir. Bu teklifimizle 3600’ün altında ek göstergesi olan memurlarımızın emekli maaşı toplamda 1036 TL artacaktır. Şayet 3600 ek göstergenin altında kalanlar için tazminat yansıtma oranlarındaki makas makul bir seviyeye çekilmezse ek gösterge sorunu da çözülemeyecektir. Konfederasyonumuzun kanun teklifi açık ve nettir. Ek göstergesi 2200-3600 arasında olanlar için 85 olan oran 125’e; 0-2200 arasında olanlar için 55 olan oran 95’e yükseltilmeli ve ek gösterge sorunu kalıcı olarak çözülmelidir.”

Kaynak: (Orducu) - Orducu Editör:
Etiketler: 'TAZMİNATLARDA, İYİLEŞTİRME, YAPILSIN',
Yorumlar
Haber Yazılımı