TMO FINDIK İHALESİNE ÇIKTI!
Haber
23 Eylül 2022 - Cuma 15:38 Bu haber 8633 kez okundu
 
TMO FINDIK İHALESİNE ÇIKTI!
Fındık Haberi
TMO FINDIK İHALESİNE ÇIKTI!

Serbest piyasada fındık fiyatları 44 lira bandında işlem görmeye devam ederken, TMO’dan beklenmedik bir hareket geldi. TMO, bin 200 ton Giresun kalite fındığın kırıp, kavrulması için ihaleye çıktı.

 

Fındık sektöründe fiyatların yükselmesi için tartışmalar sürerken, TMO tarafından sanayicilere Giresun merkezde fındık ihalesi yapılacağı konusunda aynı gün davet gitmesi sanayicilerin tepkisine yol açtı.

 

Sanayicilerin ortak tepkisi, böyle bir ihaleyi aynı gün çağrı yaparak davet etmek hiçbir sanayicinin hazır olacağı bir konu olmamakla beraber, kamu ihale kanununa göre ihale tarihinden en az 4 gün önce bildirilmesi gerekiyor şeklinde oldu. Konunun hassasiyeti ve hedef gösterilmek isteyen sanayici, zamanlama sürecine tepki göstererek bu tür ihalelerden az 1 hafta önceden paydaşlara bildirilmesi hassasiyetinin gözetilmesi istendi.

 

Sanayicilere, Borsalar ve Ticaret ve Sanayi odaları tarafından gönderilen TMO ihaleye davet yazısında ise şu ifadelere yer verildi: “Giresun Başmüdürlüğümüzün GİFLİDAŞ depolarında bulunan Giresun Kalite kabuklu fındık stoklarından nakliye dahil yaptırılacak olan "1200 ton (± 20 opsiyonlu) kabuklu fındığın kırılarak kavrulmuş iç fındığa işlenmesi ve ambalajlanması" işi için; TMO Genel Müdürlüğünün 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 3 üncü Maddesinin (g) bendi kapsamından yapacağı mal ve hizmet alım ihalelerinde uygulanacak usul ve esaslar hakkında Yönetmeliğin 26.1. maddesi gereği "Teklif İsteme Usulüne" göre, 23.09.2022 tarihli Cuma günü saat 14.00'da ihaleye çıkılması, ihalenin tamamlanamaması halinde 26.09.2022 tarihi Pazartesi günü yine saat 14.00'da tekrarlanacaktır. Söz konusu ihale için ilan metni yazımız ekinde gönderilmiştir.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: TMO, FINDIK, İHALESİNE, ÇIKTI!,
Yorumlar
Haber Yazılımı