TMO FINDIK PARALARINI 21 GÜNDE ÖDEYECEK!
Haber
15 Ağustos 2022 - Pazartesi 15:05 Bu haber 3674 kez okundu
 
TMO FINDIK PARALARINI 21 GÜNDE ÖDEYECEK!
Fındık Haberi
TMO FINDIK PARALARINI 21 GÜNDE ÖDEYECEK!

22 Ağustos’ta fındık alımına başlayacak Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), alım şartlarıyla ilgili detaylı bir açıklama yaptı. Ordu’da ilk etapta Altınordu, Fatsa ve Ünye’de fındık alımına başlayacak olan TMO, ürün bedellerini 21 gün içerisinde ödeyeceklerini açıkladı.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın desteklemelerle birlikte 54 lira fiyat açıklamasının ardından TMO, Giresun Kalite 53 TL, Levant Kalite 52 TL ve Sivri fındığı ise 51 TL’den alacağını duyurmuştu. TMO’nun alım kriterleriyle ve şartlarla ilgili yaptığı açıklamada şu bilgiler verildi;

 

Bilindiği üzere, fındık piyasalarında istikrarın sağlanması, üreticilerin pazarlama sorunlarının giderilerek depolama ve finansman ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından kabuklu fındık ortalama alım fiyatı 30 Temmuz 2022’de açıklanmıştır.

 

Bu doğrultuda TMO’nun uygulayacağı alım fiyatları, randevuların alınabileceği tarih ve alım başlangıç tarihi 1 Ağustos’ta kamuoyu ile paylaşılmıştır.

 

İlk etapta 22 Ağustos’ta alıma başlanacak olan 11 noktada TMO’ya kabuklu fındık satmak isteyen üreticilerimize randevu verme işlemleri 15 Ağustos 2022’den itibaren başlayacak olup hasat durumuna göre alım yapılacak nokta sayısı yaklaşık 50’ye kadar çıkarılacaktır.

 

TMO kabuklu fındık alımlarını fiziksel analizle yapacak olup alım esnasında üreticilerimizin sıkıntı yaşamamaları için ürünlerini aşağıda belirtilen kriterlere uygun şekilde hazırlayarak alım açılış tarihine göre düzenlenen ekli listedeki alım noktalarına randevu aldığı günde getirmeleri önem arz etmektedir.

 

TMO kabuklu fındık alım esasları;

Rutubet oranı    : 6,5’e kadar,

Sağlam iç fındık oranı  : 40 ve üzeri,

Buruşuk iç fındık oranı  : 10 ve altı,

Çürük ve bozuk iç fındık oranı  : 3 ve altı,

Yabancı madde oranı (taş, toprak vb.)   : 0,5 ve altı,

Çatlak, kırık ve kabuklu fındık içerisinde bulunan iç fındık oranı   :5 ve altı, olan fındıklar satın alınacaktır.

 

Eski yıl mahsulü ve eski ile yeni yıl mahsullerinin karışımı olan ürünler kesinlikle satın alınmayacaktır.

 

Bunların yanında üreticilerimizin TMO’ya ürün teslim ederken rutubetten dolayı sıkıntı yaşamamaları için ürünlerini kurutmaya azami özen göstermeleri gerekmektedir.

 

2022 yılında üreticilerimizin alım noktalarında kurutma kaynaklı mağduriyet yaşamalarının önüne geçilebilmesi için alımlarda uygulanacak maksimum rutubet oranı bu yıl 6,5’e çıkarılmıştır.

 

Üreticilerimizin İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleriyle irtibata geçerek 2022 yılı için ÇKS bilgilerini güncellemeleri ve ürünlerini randevu aldıkları tarihte TMO alım noktalarına getirmeleri önem arz etmektedir.

 

Ürün bedeli ödemeleri 21 gün içerisinde yapılacaktır.

Üreticiler randevularını; internet üzerinden http://randevu.tmo.gov.tr veya TMO işyerlerine müracaat ederek alabilecektir.

 

Alımlarımız sırasında üretici memnuniyetini sağlamak ve aksaklıkları gidermek ön planda olup bu kapsamda üreticilerimiz Genel Müdürlüğümüzde kurulan “Alo Ürün Hattı'ndan 0 312 416 34 10 (8 Hat)’’ fındık alımları konusunda bilgi alabileceklerdir. Bununla birlikte üreticilerimiz alım noktalarımızın bağlı bulunduğu Başmüdürlüklerimizin aşağıda belirtilen telefon numaralarına ulaşarak bilgi alabilirler.

 

2022/2023 dönemi kabuklu fındık alımlarının ülkemize ve üreticilerimize hayırlı olmasını ve bereketli kazançlar getirmesini dileriz.

Kaynak: (Orducu) - Orducu Editör:
Etiketler: TMO, FINDIK, PARALARINI, 21, GÜNDE, ÖDEYECEK!,
Yorumlar
Haber Yazılımı