TMO ORDU'DA FINDIK ALMAK İÇİN HAZIR
Haber
14 Ağustos 2022 - Pazar 21:30 Bu haber 1949 kez okundu
 
TMO ORDU'DA FINDIK ALMAK İÇİN HAZIR
Fındık Haberi
TMO ORDU'DA FINDIK ALMAK İÇİN HAZIR

Ordu’da fındık hasadı yoğun bir şekilde devam ediyor. Üreticiler, fındıklarını toplamaya devam ederlerken, Toprak Mahsulleri Ofisi de 22 Ağustos’ta fındık alımına başlayacağı Ordu’da ilk etapta 11 noktada alım yapacak.

 

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) fındık alımı için tüm hazırlıklarını tamamladı. Fındık hasadının artık yoğun şekilde devam ettiği Ordu’da 22 Ağustos’ta fındık alımına başlayacak olan TMO, 15 Ağustos Pazartesi gününden itibaren randevu sistemini açmış olacak.

 

Bu yıl ülke genelinde 765 bin ton, Ordu’da ise 240 bin fındık rekoltesi bekleniyor. İlk etapta Ordu’da 11 noktada 70 ekiple fındık alımlarına başlayacak olan TMO, yoğunluk oluşması durumunda ise alım noktalarının sayısı 45-50’ye kadar artırılacak.

 

Fındık alımına hazır olduklarını söyleyen TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal, “22 Ağustos’u ilk alım tarihimiz olarak planladık. Alıma hazır hâle gelmiş durumdayız. Çiftçilerimiz için de çok önemli bir sezon. TMO olarak yaptığımız tüm hazırlıklar onların işini kolaylaştırmak için. Malum Cumhurbaşkanımız fındığa gerçekten en kıymetli değeri biçerek bizi de görevlendiriyor. Bu sene de desteklerle beraber verilen ortalama 54 lira fiyat, üreticilerimiz ve üretici temsilcilerimiz tarafından memnuniyetle karşılandı. Tüm üreticilerimize bereketli bir sezon diliyorum.” ifadelerini kullandı.

 

GEÇEN SEZON 2 MİLYAR TL ÖDEDİ

2006 yılından bu yana yaptığı müdahale alımları, satış ve imalat faaliyetleriyle fındık sektörünün en önemli paydaşı olan TMO, geçen sezon 23 Ağustos-31 Aralık 2021 tarihleri arasında 50 bin üreticiden 77 bin ton alım yapmıştı. Alım kampanyası boyunca ürün bedeli olarak üretici hesaplarına 2 milyar 50 bin lira ödenmişti.

 

FINDIK ALIM KİLOSU 54 TL

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu yıl destek ödemeleri (alan bazlı, mazot ve gübre) ile birlikte ‘Levant kalite’ fındık için ortalama fındık alım fiyatını kilosu 54 TL olarak açıkladı. TMO, yeni sezon kabuklu fındık alım fiyatlarını yüzde 50 sağlam iç fındık esasına göre; Giresun kalite için kilosu 53 TL, Levant kalite için 52 TL, Sivri kalite için ise 51 TL olarak belirledi.

Kaynak: (Orducu) - Orducu Editör:
Etiketler: TMO, ORDU'DA, FINDIK, ALMAK, İÇİN, HAZIR,
Yorumlar
Haber Yazılımı