'TMO'YA FINDIK SATMASI İÇİN BASKI YAPILIYOR'
Haber
12 Ocak 2022 - Çarşamba 13:39 Bu haber 2585 kez okundu
 
'TMO'YA FINDIK SATMASI İÇİN BASKI YAPILIYOR'
Fındık Haberi
'TMO'YA FINDIK SATMASI İÇİN BASKI YAPILIYOR'

TMO’ya elindeki fındığı satması yönünde baskı yapıldığını iddia eden Dünya Gazetesi Yazarı Ali Ekber Yıldırım, “ihracatçılar, alıcılar bu fındığın hemen ve kendilerine göre uygun fiyattan satılmasını istiyor.” dedi.

 

Dünya Gazetesi Yazarı Ali Ekber Yıldırım fındığı gündeme getirmeye devam ediyor. Fındık ihracatındaki rekor tartışmalarıyla ilgili Yıldırım, “Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin “ihracatta rekor kırdık” açıklamasında önemli bir mesaj daha var. Açıklamada aynen şöyle deniliyor: “Piyasaya fındık arzı engellenmediği ve ihracatçının fındığa ulaşımında sorunlar yaşanmadığı takdirde ihracatımızdaki bu artış trendinin devam etmesi beklenmekte ve 2021/2022 sezonu sonunda 350 bin ton iç fındık miktarı aşılarak yeni bir rekora ulaşılması hedeflenmektedir.”

 

Mesajın açık olduğunu belirten Yıldırım, “Buradaki mesaj çok açık, “Toprak Mahsulleri Ofisi’nin elindeki fındığı ihracatçıya verin 350 bin tonluk yeni bir rekor kıralım. Fiyatına, döviz gelirine bakmayın” deniliyor. Toprak Mahsulleri Ofisi’nin elinde tahminen 100 bin ton civarında kabuklu fındık var. Bu fındığın satış zamanı ve fiyatı çok önemli.”

 

Son olarak Ali Ekber Yıldırım, “Geçmiş yıllara bakıldığında fındıkta Mart sonu Nisan başında yaşanan don felaketi üretimi olumsuz etkiliyor. Bu nedenle genel beklenti Ofis’in yeni sezonu görmeden elindeki fındığı satışa çıkarmaması yönünde. En erken Nisan’da satış yapması. Fakat ihracatçılar, alıcılar bu fındığın hemen ve kendilerine göre uygun fiyattan satılmasını istiyor.” dedi.

Kaynak: (Orducu) - Orducu Editör:
Etiketler: 'TMO'YA, FINDIK, SATMASI, İÇİN, BASKI, YAPILIYOR',
Yorumlar
Haber Yazılımı