TORUN: ASGARİ ÜCRET 10 BİN LİRA OLMALI
Haber
24 Kasım 2022 - Perşembe 23:59 Bu haber 1198 kez okundu
 
TORUN: ASGARİ ÜCRET 10 BİN LİRA OLMALI
Siyaset Haberi
TORUN: ASGARİ ÜCRET 10 BİN LİRA OLMALI

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Ordu’da yaptığı açıklamada asgari ücret konusundaki beklentisini söyledi. Torun, “Biz yeni asgari ücretin 10 bin liranın üzerinde olmasını diliyoruz” dedi.

 

Bugün Ordu’da bazı ziyaret ve temaslarda bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun, CHP Ordu İl Başkanlığı’nda düzenlediği basın toplantısında gündemdeki konularla ilgili açıklamalarda bulundu.

 

Fındık konusunda her yıl aynı şeyleri konuşarak bir sonuca varılamayacağını söyleyen Torun, “1 yıllık, 5 yıllık, 10 yıllık bir planlama yapmak zorundayız. Üreticiden tedarikçiye kadar sorumluluklarımızı ortaya koymak zorundayız. Her yıl artan maliyetlere karşı bir mekanizmayı oluşturmak zorundayız. Maalesef bütün önerilerimiz reddedildi. Bu sene dedik ki fındığı 4 dolara sabitleyin. Ama maalesef geçen 3.20 dolar olan fındık şuanda 2,5 dolar. Fiyatlar çakıldı ve bir kuruş artmıyor.” dedi.

 

“ASGARİ ÜCRET 10 BİN TL OLSUN”

Asgari ücretle de ilgili artış oranıyla birlikte alım gücünün de iyileştirilmesi gerektiğini söyleyen Torun, “Siz ekonomiyi düzgün bir rotaya koymadıkça enflasyonu düşürmediğiniz sürece, ekonomiyi gerçek ayarlarına getirmediğiniz sürece asgari ücreti ne kadar artırırsanız artırın bu çabalar boş. Ama biz 'Yeni asgari ücret 10 bin liranın üzerinde olmalı' diyoruz. Ama bu da çözüm değil. Asıl önemli olan asgari ücretin artırılması kadar vatandaşın satın alma gücünün yükseltilmesidir. Burada gidişat kötü. Bu gidişatın düzeltilmesi lazım."

 

Bazı ilçelerin il yapılacağı yönünde söylentilerin her seçim öncesi gündeme geldiğini söyleyen Torun, “Her ilde büyük ilçeler olduğunu ve buralar da il olmak isteyebilirler. Ama bu 'Ben burayı il yapacağım, şurayı il yapacağım' demekle olmaz. Bu karşılıklı ortak akılla uzun süreli bir çalışmayla yapılacaktır. 'Ben yaptım, oldu' denecek bir olay değildir. Bunun her seçim öncesi vatandaşa sunulmuş politik bir söylem olduğunu düşünüyorum.”

Kaynak: (Orducu) - Orducu Editör:
Etiketler: TORUN:, ASGARİ, ÜCRET, 10, BİN, LİRA, OLMALI,
Yorumlar
Haber Yazılımı