TORUN: FINDIKTA 4 DOLARIN ALTI KUL HAKKI YEMEKTİR
Haber
21 Temmuz 2022 - Perşembe 14:22 Bu haber 2564 kez okundu
 
TORUN: FINDIKTA 4 DOLARIN ALTI KUL HAKKI YEMEKTİR
Siyaset Haberi
TORUN: FINDIKTA 4 DOLARIN ALTI KUL HAKKI YEMEKTİR

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, “Fındık fiyatı 4 doların TL karşılığı olmalı ve bu fiyat dolar kuruna endekslenmelidir. Uyarıyoruz: Kimse başka hesap yapmasın” dedi. Fındıkta açıklanan rekolteyi de değerlendiren Torun, “‘Rekolte yüksek gelecek’ diyerek, sakın ola fındık fiyatını düşürmek için kılıf uydurmayın. Fındığın rekolte tartışmalarına, algı oyunlarına yedirmeyin” diye konuştu.

 

Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun, yazılı açıklamasında, şu değerlendirmelerde bulundu:

 

FINDIK ÜRETİCİSİ SORUNLARIYLA BAŞ BAŞA BIRAKILIYOR

“Ordu başta olmak üzere, Karadeniz bölgemizin en önemli geçim kaynaklarından olan, ihraç ürünümüz fındıktaki sorunlar ve belirsizlikler bir türlü bitmiyor. 20 yıllık devri iktidarlarında, fındık üretiminde gerekli planlamayı yapmayan, fındıkta bir devlet politikası oluşturamayan ve üretime yeterli desteği vermeyen iktidar, maalesef üreticileri sıkıntılarıyla baş başa bırakmaya devam ediyor.

 

REKOLTEYİ KILIF YAPMAYIN

Fındıkta hasat süreci yaklaşırken, beklenen rekolteler açıklanıyor. 759 bin ton rekolte tahmini ile geçen yıla oranla önemli bir artış olduğunu görüyoruz. Buradan uyarıyoruz: ‘Rekolte yüksek gelecek’ diyerek, sakın ola fındık fiyatını düşürmek için kılıf uydurmayın. Fındığın rekolte tartışmalarına, algı oyunlarına yedirmeyin. Biz dünyadaki durumu da gayet iyi biliyor, dünyadaki fındık rekoltesini de yakından izliyoruz.

 

TMO ACİL HAZIRLIK YAPMALI

Eğer Türkiye’de rekolte yüksek tahmin ediliyorsa bir an önce TMO gerekli hazırlıkları yapmalı, alım yeri ve depo sayılarını bir an önce artırmalıdır. Ayrıca TMO şimdiden fındık alımlarını açıklayarak üreticiyi rahatlatmalıdır.

 

FINDIK 4 DOLAR OLMALI, KİMSE BAŞKA HESAP YAPMASIN

Fındık fiyatı 4 doların TL karşılığı olmalı ve bu fiyat dolar kuruna endekslenmelidir. Dolar arttığında fındığın fiyatı da güncellenmelidir. Uyarıyoruz: Kimse başka hesap yapmasın. Gübre, ilaç ücretlerinin 3-4 kat, patoz ücretlerinin 4 kat arttığı, bir günlük işçi ücretinin 250 liraya çıktığı bir yerde, fındığı da üreticiyi de korumak için 4 doları vermek zorunluluktur. Aksi, kul hakkı yemek olacaktır. Ve bu taban fiyat, üretici bahçeye girmeden, en kısa süre içinde açıklanmalı, fındığın kaça satılacağı herkes tarafından bilinmelidir.

 

ÜRETİCİYİ YABANCI ŞİRKETLERİN İNSAFINA TERK ETMEYİN

Üretici artık devleti yanında hissetmeli, yabancı şirketlerin fiyat politikasına, onların insafına terk edilmemelidir. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak, fındık üreticisinin, yabancı şirketlerin işçisi konumuna düşürülmesine asla izin vermeyeceğiz. İktidarın atacağı tüm adımları takip edecek, sonuna kadar üreticimizin yanında duracağız.”

Kaynak: (Orducu) - Orducu Editör:
Etiketler: TORUN:, FINDIKTA, 4, DOLARIN, ALTI, KUL, HAKKI, YEMEKTİR,
Yorumlar
Haber Yazılımı