'ÜRETİCİ SABREDERSE BÜTÜN FINDIĞINI ALACAĞIZ'
Haber
26 Eylül 2022 - Pazartesi 15:22 Bu haber 2763 kez okundu
 
'ÜRETİCİ SABREDERSE BÜTÜN FINDIĞINI ALACAĞIZ'
Fındık Haberi
'ÜRETİCİ SABREDERSE BÜTÜN FINDIĞINI ALACAĞIZ'

Piyasada fındığa en iyi fiyatı TMO’nun verdiğini söyleyen TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal, “Mümkün olduğu kadar fiyatı düşürmemek lazım. 52 liralık bir fiyat var. İşte 45 liralık bir fiyat var piyasada. Üretici sabrederse biz hepsinin ürünü alırız.” dedi.

 

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü Ahmet Güldal, Arsin Organize Sanayi Bölgesine giderek fındık alım merkezini ziyaret etti. Burada üreticilerle sohbet eden Güldal, daha sonra basın açıklamasında bulundu.

 

2022 yılı fındık alım kampanyası yoğun bir şekilde devam ettiğini belirten TMO Genel Müdürü Güldal, “22 Ağustos'ta başlattığımız alımlara bugün itibariyle yüz bin tonun üzerinde randevuyla devam ediyoruz. Aşağı yukarı yüz bin ton randevunun yarısından çoğu da gerçekleşmiş durumda ve sürekli randevularımız açık. Kasım ayı sonuna kadar randevularımızı açık tutuyoruz. Malum Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından fındık fiyatları açıklandı. Ve şu anda piyasanın en yüksek fiyatı devletimiz tarafından Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından üreticilerimize verilmektedir. Karadeniz olarak baktığımızda fındık üretim bölgelerinin tamamında Toprak Mahsulleri Ofisi'ne gerçekten çok büyük bir ilgi var. Bu noktada ellinin üzerinde alım merkezi şu anda açık durumda.” İfadelerini kullandı.

 

EN İYİ FİYAT TMO’DA

Piyasada üreticilere en iyi fiyatı TMO’nun verdiğini söyleyen Güldal, “2022 yılı itibariyle fındık üretimi, kurutması, mevsim şartları itibariyle gayet makul gitti. Ama bazı bölgelerde mevsimsel olarak bazı sebeplerden dolayı fındıktaki kalite kayıpları söz konusu oluyor. Bunun da farkındayız. Ama yine piyasanın en iyi, en değerli fiyatı Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından verilmekte. Malum iki yılında biz otuz bir Aralık'a kadar alım yapacağız. Devlet ve TMO bu fiyatları vermeseydi daha aşağı fiyatlarla satma durumunda kalacaklarını ifade ediyor üreticiler. İnşallah bereketli bir yıl olur. Bu sene her sene bir miktar daha hızlı ve daha fazla alım yapabilme kabiliyetine sahip oluyoruz” dedi.

 

Üreticilerin taleplerini değerlendiren Güldal, “Üretici genellikle alım miktarının biraz daha artırılması söylüyor. Trabzon’da istatistik cetvelleri üreticimizin kendi ürettiği üründeki çiftçi kayıt sistemindeki miktarı çoğunun dolduramadığını görüyorum. Yani ÇKS'sinde iki ton fındık görünüyor satabileceği. Ama elde ettiği fındık bir ton. Bu şekilde bir gözlemimiz var. Üretici bizden kriterleri biraz daha esnetmemizi istiyor. Bizim kriterlerimiz var. Çürükte yüzde 3, çatlakta yüzde 5, rutubette yüzde 6,5 gibi. Bu kriterleri biraz daha esnetmemizi istiyorlar.” dedi.

 

NEDEN ÜRETİCİNİN BÜTÜN FINDIĞINI ALMIYOR?

Kriterlerin esnetilerek üreticinin elindeki bütün ürünlerin neden alınamadığını açıklayan Güldal, “Bu sene belki 100 bin ton, belki 200 bin tona kadar fındık alma ihtimalimiz çok yüksek. Aldığımız fındığı en az 1 yıl süreyle muhafaza etmek zorunda kalabiliyoruz. Geçen seneden bile elimizde kalan 30 bin ton fındık var. Bu fındığı da ancak 2023’de pazarlayabileceğiz. Çürük, çatlak, kırık rutubetli fındığı bu yığınlara koyduğumuzda alfatoksin başta olmak üzere, tüm fındığın sağlığını uzun sürede bozma riskiyle karşı karşıya kalacağız. Tüccar fındığı aldığında en fazla 1 ay sonra kırıcıya veriyor, ticarete konu ediyor, ekonomiye kazandırıyor. Biz değerini muhafaza ederek uzun süre saklamak mecburiyetindeyiz. Üreticiye bunu anlattığımızda hak veriyorlar. Özellikle çatlakta, kırıkta, üreticimiz alıma girmediği takdirde ürünü bir miktar ayıkladıktan sonra tekrar getirdiğinde biz ürünü alabiliyoruz. Biz birçok kolaylığı üreticimize sağlıyoruz” sözlerini kullandı.

 

BİRAZ SABIR

Üreticilerden sabırlı olmalarını isteyen Güldal, “Bir haftada bu ürünün hepsini ne Toprak Mahsulleri Ofisi ne de herhangi bir kurum ve kuruluş alamaz. Ama az önce de söyledim. 31 Aralık tarihine kadar bizim alım dönemimiz var. Ve her gün alım miktarımız bir miktar daha artıyor. Haliyle üretici fiyat için biraz kendisinin direnmesi lazım, sabretmesi lazım. Toprak Mahsulleri Ofisi olarak bizim avantajımızı üreticinin de iyi kullanması lazım. Mümkün olduğu kadar fiyatı düşürmemesi lazım. Çünkü 52 liralık bir fiyat var. İşte 45 liralık bir fiyat var piyasada. Üretici sabrederse biz hepsinin ürünü alırız.” dedi. Kaynak: Kuzey Expres

Kaynak: (Orducu) - Orducu Editör:
Etiketler: 'ÜRETİCİ, SABREDERSE, BÜTÜN, FINDIĞINI, ALACAĞIZ',
Yorumlar
Haber Yazılımı