'VATANA İHANETTEN YARGILANMALILAR'
Haber
15 Ağustos 2022 - Pazartesi 10:23 Bu haber 4093 kez okundu
 
'VATANA İHANETTEN YARGILANMALILAR'
Fındık Haberi
'VATANA İHANETTEN YARGILANMALILAR'

Serbest piyasada fındık fiyatının 43 lira olmasına tepki gösteren Ordulu ekonomist Şinasi Kara, tekel kurmuş fındık alıcıları, devlete kafa tutuyor. 52 lira olarak saptanmış devletin fiyatını, adeta yok sayıyor. Bu kafa tutmanın bedeli ödenmelidir.”

 

Ordulu ekonomist Şinasi Kara, “Fındık Yandı” başlığıyla yazdığı yazıda devletin alım fiyatı olan 52 liranın 9 lira altında 43 lira fındık alım fiyatı açıklayan tüccarları sert sözlerle eleştirdi. Ülkenin döviz kazancını engelleyenlerin vatana ihanet suçundan yargılanmasını isteyen Kara yazısında şöyle dedi;

 

Fındık hassas bir ürün. Bana benziyor. Fazla soğuğa gelmez. Sıcağı da sevmez. Don oldu mu yanar, sam rüzgarı oldu mu yanar. Kurak oldu mu yanar. Gübreyi fazla koyarsan yanar. 10 çeşit parazit var, ilaç vermedin mi yanar.

 

Bu sene fındığı, doğal düşmanlar yakmadı. Bu sene fındığı, PAZAR YAKTI. Devletin 52 liraya aldığı levant kalite fındığı, tüccar 43 liraya alıyor. Arada 9 lira fark var. Fındıktan para kazananlar, fındıkçının canına okuyor.

 

Türkiye’de ''VATANA İHANET SUÇU'' yeniden düzenlenmeli. Ülkeye döviz kazandırıcı ürünleri, kendi çıkarına ve fakat ülke aleyhine kullananlar Vatan Haini ilan edilmelidir.  Zira, fındık ihraç ürünü. Yüzde 85 oranında ihraç ediliyor ve ülkeye döviz kazandırıyor.  Fındık fiyatı ne kadar düşük kalır ise ülkeye o kadar az döviz giriyor.

 

Yabancılar, yeni emperyalizm metodu ile ülke kaynaklarını sömürüyor. Bu yeni metodun usulü bellidir. Tarımsal ürün fiyatlarını düşük tutmak, sanayi ürünlerinin fiyatını yüksek tutmak ve mal piyasası yoluyla, tarım toplumlarının ekonomik artıklarını elinden almak.  Bu sömürüye alet olan yerli iş birlikçileri saptayıp, ağır cezalar vermemiz gerekiyor.

 

Piyasada, görünmeyen ve fakat delilleri ile sabit tekel kurmuş fındık alıcıları, DEVLETE KAFA TUTUYOR. 52 lira olarak saptanmış devletin fiyatını, adeta yok sayıyor. Bu kafa tutmanın bedeli ödenmelidir.  Alım rekabetini yok eden fındık alıcıları hakkında, acil, REKABET KURULU’NUN harekete geçmesi gerekiyor.

 

En büyük kuvvet üreticidedir. Üretici, ne pahasına olursa olsun, düşük fiyattan piyasaya mal çıkarmayarak sorunu kendisi çözebilir. Ancak, üreticinin nakit ihtiyacı var. Amele parası, okul masrafları, faizli borçlar kapıda bekliyor.

 

Fındık meselesini, ekonomik kültür olarak anlama ve değerlendirme zamanı geldi. Sömürünün bu kadarına akıl ermiyor, can dayanmıyor.

Kaynak: (Orducu) - Orducu Editör:
Etiketler: 'VATANA, İHANETTEN, YARGILANMALILAR',
Yorumlar
Haber Yazılımı