'YOĞUN BAKIMLARIN YÜZDE 40'I 40 YAŞ ALTI GENÇLER'
Haber
19 Ekim 2021 - Salı 21:19 Bu haber 1009 kez okundu
 
'YOĞUN BAKIMLARIN YÜZDE 40'I 40 YAŞ ALTI GENÇLER'
Yoğun bakımda yatanların yüzde 40’ını 40 yaş altı gençlerden oluştuğunu söyleyen Ordu Tabip Odası Başkanı Ali Coşkun, “Kasım’da vakaların daha çok artmasından endişe ediyoruz. Onun için Herkesin bir an önce aşılarını yaptırması gerekiyor.” dedi.
Sağlık Haberi
'YOĞUN BAKIMLARIN YÜZDE 40'I 40 YAŞ ALTI GENÇLER'

Ordu’da Covid-19 vakalarının günde 500’lere ulaşmasıyla birlikte tedbirler ve kontroller geri gelirken, uyarılarda art arda gelmeye başladı. Vaka artışlarının en önemli nedeninin aşı olmayanlar olduğunu söyleyen Ordu Tabip Odası Başkanı Uzman Dr. Ali Coşkun, vaka artışlarının daha da artmasından endişe ediyor.  

 

“Daha önce Kasım’da Fırtına geliyor” dediğini hatırlatan Dr. Coşkun, “Bugünkü durum 10 gün öncesinin 15 gün öncesinin durumu. Vaka artışları 15 gün sonra ne olacak belli değil. Kasım’da vakaların daha çok artmasından endişe ediyoruz. Onun için Herkesin bir an önce aşılarını yaptırması gerekiyor. Şu an o toplumun ancak yüzde 18'i aşılı. Türkiye'de 114 milyon aşıldı var bunun yaklaşık 102 milyon dozu bir ve iki dost Geriye kalıyor 12 milyon doz. 12 milyonu da 3 ve 4'üncü doz. Şu anda 102 milyon dost başının hiçbir anlamı yok çünkü 1 ve 2 dost aşıların süresi bitti artık bizi şu anda 3 ve 4 doz aşı var koruyor. Onların toplamı da 12 milyon. 12 yaş üstü nüfus 72 milyon. 72 milyona göre hesapladığımızda 12 milyon ancak nüfusun yüzde 18'i oluyor. Toplumumuzda gereken aşı dozu olarak aşı eksikliği görülmediği halde, aşı yapacak sağlık personeli eksikliği görülmediği halde, aşı oranlarının hala daha yüzde 17–18’lerde olması, kelimenin tam anlamıyla vatandaşın ihmali ve vurdumduymazlığıdır.”

 

“KIŞ AYLARI DAHA RİSKLİ”

Kış ayları için uyaran Dr. Coşkun, “Pandemi açısından gelecek günlerin ve özellikle de Kasım ayından başlayarak kış aylarının riskli olacağını gösteren bu durumun Sorumlusu, başta bilime karşı yaygara yapan aşı karşıtları ve bu hurafecilere inanan vatandaşımızdır. Biz bu salgından kurtulmak istiyorsak veya aşağı doğru inmesini istiyorsak vakaların en az 30, 35'inin aşılanması gerekiyor.”

 

“AŞI OLMAYANLAR İŞTEN ÇIKARILSIN”

Aşı olmayanların işten çıkarılması tartışmalarına da değinen Dr. Coşkun, “Bende aşı olmayanların işten çıkarılması önerisini doğru buluyorum. Çünkü toplumun riske atıyor sadece kendisini değil içinde yaşadığı toplumun ailesine çocuklarını çalışma arkadaşlarını riske atıyor Bir insanın pandemide aşı olmamı özgürlüğü olmamalı bu kadar insanın ölümüne sebep olan pandemie den bahsediyorum hiç kimsenin keyfi olarak ben aşı olmak istemiyorum diyerek aşı olmama özgürlüğü olmamalı.”

 

YOĞUN BAKIM GENÇLERLE DOLU

Aşı olanların arasında gençlerin oranının çok az olduğunu söyleyen Coşkun, “Maalesef biz görüyoruz ki gençlerin içerisinde de çok yoğun bir acı olmamış grup var. Artık yoğun bakımların 40'ına yakını gençlerden oluşuyor. Daha önce 40 yaş altı olan yoğun bakım doluluk oranı 30 yaşa doğru inmeye başladı. Pandemi de aşı olanlarda sıkıntı yok. Artık aşısızların pandemisi oldu. Bu aşısızlar içerisinde de gençler maalesef çoğunlukta."

 

Kara günler görmemek için herkesin aşı olmaya giderken yanında başka kişileri de götürmesini isteyen Dr. Coşkun, “Son virajına girdiğimiz bu riskli günlerde hayatı tehlikeye atmamak için, kara günleri görmemek için, aşı olmaya gidenlerin, artık sadece kendisinin aşı olması yetmez, kendisi ile birlikte en az 1-2 arkadaşını da aşı yaptırma konusunda ikna ederek, aşıya götürmesi gerektiği bilinmelidir. Bu artık bir vatandaşlık görevi haline gelmiştir ve ülkemizin Pandemiden bir an önce kurtulması için son derece önemlidir.”

 

“ÖĞRETMENLER-MUHTARLAR VE İMAMLARA ÇAĞRIDA BULUNDU.

Bu noktada 3 büyük lider mesleğe büyük görevler ve sorumluluklar düştüğünü söyleyen Tabip Odası Başkanı, “Öğretmenler: öğrencilerine aşı olmanın gerekliliğini anlatarak onların ebeveynleri üzerindeki sevimli baskılarını harekete geçirmelidirler. Muhtarlar: ülkemizin mahalle lideri konumundaki muhtarlarımız gerekirse mahallelerinde aşı olmayı reddeden hanelere giderek, toplumsal bağışıklık ve sağlığı koruyabilmek için bu haneleri, aşı yaptırmak konusunda ikna etme çabalarını artırmalıdırlar. İmamlar: değerli imamlarımız da meslekleri gereği aşı olmadığı için toplumu hasta etmenin vebal ve Kul hakkına girdiğini değerli cemaatine, hatta yapacağı hane gezileriyle aşı olmayı reddeden hanelere anlatmalıdırlar. Böylece bilime dayalı, mantıklı bir yol kullanarak ikna İle bu tabloyu, hem şu sıralarda coronavirüs vaka artışları yükselen Karadeniz bölgesi için, hem de tüm ülkemiz için daha çok Umut dolu hale çevirebiliriz.”

Kaynak: (Orducu) - Orducu Editör:
Etiketler: 'YOĞUN, BAKIMLARIN, YÜZDE, 40'I, 40, YAŞ, ALTI, GENÇLER',
Yorumlar
Haber Yazılımı