ZENGİN: NÖBET ÜCRETLERİMİZİ GERİ İSTEMEYİN
Haber
26 Haziran 2021 - Cumartesi 14:34 Bu haber 905 kez okundu
 
ZENGİN: NÖBET ÜCRETLERİMİZİ GERİ İSTEMEYİN
Danıştay’ın verdiği bir karar sonrası, yüzde 50 artışlı nöbet ücretlerinin geri istenmesine tepki gösteren Türk Sağlık Sen Ordu Şubesi Başkanı Fatih Galender Zengin, “8-10 bin lira gibi yüksek geri ödemeleri sağlık çalışanlarının yapma imkanı yoktur” dedi.
Sağlık Haberi
ZENGİN: NÖBET ÜCRETLERİMİZİ GERİ İSTEMEYİN

Türk Sağlık Sen Ordu Şubesi Başkanı Fatih Galender Zengin, Danıştay’ın verdiği bir karar sonucunda riskli birimlere hizmet veren sağlık çalışanlarına ödenen 50 artırımlı nöbet ücretlerinin Sağlık Bakanlığı tarafından geri istenmesine tepki gösterdi.

 

Bu durumun düşündürücü olduğunu söyleyen Zengin, “Danıştay’ın verdiği bir karar sonucunda riskli birimlere hizmet veren sağlık çalışanlarına ödenen 50 artırımlı nöbet ücretlerinin Sağlık Bakanlığı tarafından geri istenmektedir. Pandeminin kahramanları sağlık çalışanlarının emeklerinin karşılığı verilmez iken üstüne birde tuttukların nöbetlerin yani hak ettikleri ücretlerin geri iadesinin talep edilmesi çok düşündürücü ve üzücüdür. Enflasyon ve maaş zamları dikkate alındığında zaten mali durumu zorda olan sağlık çalışanlarının ekonomilerine birde böyle darbe vurulması kabul edilemezdir. 8-10 bin lira gibi yüksek geri ödemeleri sağlık çalışanlarının yapma imkanı yoktur” dedi.

 

Sağlık bakanlığının bir kere olsun çalışanların yanında durmasını isteyen Başkan Zengin, “bu konu Genel Başkanımız Önder Kahveci’de geçtiğimiz aylarda Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Kocayı ziyaretinde gündeme getirmiş, sağlık çalışanlarından geçmişe dönük ücretlerin tahsilatının yapılmamasını talep etmiştir.  Buradan açık bir çağrı yapıyor, Sağlık Bakanlığı’nın bir kerede çalışandan yana bir inisiyatif kullanmasını istiyoruz. Kanuni bir değişiklik zaruret olarak gösteriliyor ise son zamanlarda TBMM’de yasal düzenlemeler Meclis tatile girmeden çıkartılacaktır.”

 

Sağlık çalışanlarının lütuf istemediğini belirten Zengin, “Sağlık Bakanlığı da bu konuda gerekli girişimleri de bulunmalıdır. Hayıtını hiçe sayarak sağlık hizmeti yürüten kahraman sağlık çalışanları için Danıştay kararını göstermek yerine gereğini yapmalı ve çalışanlardan bu ödemelerin alınmamasının çaresini üretmelidir. Burada çalışanlar lütuf istemiyor ve haksız bir kazancı sahiplenmiyor. Emek verip, tuttuğu nöbetin parasının haksız bir şekilde istenmesinin sonlandırılmasını talep ediyor. Sağlık Bakanlığı bu ses mutlaka kulak vermelidir. Türk Sağlık-Sen olarak biz bu konuda mücadeleye çalışanın yanında olmaya, onların hakkını ve hukukunu savunmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Kaynak: (Orducu) - Orducu Editör:
Etiketler: ZENGİN:, NÖBET, ÜCRETLERİMİZİ, GERİ, İSTEMEYİN,
Yorumlar
Haber Yazılımı