Samet KILIÇ NEREDE O ESKİ BAYRAMLAR
Yazı Detayı
23 Eylül 2015 - Çarşamba 20:35 Bu yazı 45873 kez okundu
 
NEREDE O ESKİ BAYRAMLAR
Samet KILIÇ
asik_zahiri@hotmail.com.tr
 
 

Her fırsatta duyduğumuz dillere pelesenk olan sözler vardır. Özellikle toplumumuzda büyük öneme sahip bayram dönemlerinde sıkça duyarız. “Nerede o eski bayramlar?”. Nesiller arası farklılıklardan vuku bulduğunu düşündüğüm bu meselede aslında bir geçmişe özlem, eski geleneklere duyulan hasreti görmekteyim.

Özellikle halkbilimci kimliğimle Ordu yöresinde yaptığım araştırmalar, bölgenin kültürel manada çok zengin envanterlere sahip olduğunu göstermektedir. Bu envanterlerin içinde en dikkat çekici öğelerden bir tanesi çok ilginçtir, bayram gelenekleri. Tüm Türkiye çapında yapılan derleme çalışmaları incelendiğinde ve bu çalışmaları Ordu yöresinde yaptığımız derleme çalışmalarıyla karşılaştırdığımızda karşımıza çok ilginç veriler çıkıyor. Ordu yöresinin bayram geleneklerinin tarihi Osmanlı döneminin kuruluş yıllarına kadar dayanmaktadır. Anadolu’nun birçok yöresinin yaşatamadığı gelenekleri yöre ufak kırıntılarla yaşatmaktadır. Bu yönüyle mevcut Anadolu gelenekleri içerisinde özellikle bayram gelenekleri bağlamında özgün bir değere sahiptir.

Yaptığımız araştırmalarda ulaştığımız ilginç bilgilerden bir diğeri yöre halkının orta yaş mensuplarının bu gelenekleri iyi bildiği fakat şu an uygulamadıklarıdır. Bu da yakın zamana kadar yörede bu geleneklerin yaşadığının göstergesidir. Fakat bu yörenin her bölgesi için aynı değildir. Ordu yöresinin bazı bölgelerinde bu gelenekler halen büyük bir iştiyakla uygulanmaktadır. Bayram öncesi hazırlıklardan tutun, bayram günü imece usulü hazırlanan yemeklerin birlik ve beraberlikle yenmesi, bayramlaşma törenleri, bayram ziyaretleri gibi saymakla bitmeyecek birçok gelenek halen yaşatılmaktadır. Bu bizim toplumumuzun geleneklerine bağlılığının sembolüdür.

Özellikle bu geleneği bilen fakat uygulamayan Ordu şehrinin çeşitli yerleşim yerleri,  yerel yöneticiler ve merkezi yönetim vasıtasıyla teşvik edilmeli, bu gelenekleri tekrar yaşatmak adına motive edilmelidir.

Bu geleneklerin Ordu iline katkısı aslında sadece kültürel manada olmayacaktır. Özellikle turizm faaliyetleri bazında çok iyi kullanılabilecek niteliktedir. Bilim, sanat, akademik hayat gibi birçok alanda değerlendirilmeye açık bir konumdadır. Her zaman söylediğim gibi elimizdeki değerlerin farkına iyi varmalı ve onları iyi kullanmalıyız. Zaten bu mevcut değerlerimizi iyi kullanırsak turizmi ticareti, kültürel yaşamı canlandırmak adına dışarıdan devşirme envanterlere ihtiyaç kalmayacaktır.

Ordu yöresinin geçmiş bayram geleneklerinin tekrar canlandırılması ve bunun turizm, ticaret ve kültürel alanlara aktarılması dileğiyle tüm büyüklerimin ve kardeşlerimin bayramını tebrik ediyorum…

 
Etiketler: NEREDE, ESKİ, BAYRAMLAR
Yorumlar
Haber Yazılımı