ADIGÜZEL'DEN ÖĞRENCİLERİN BARINMA SORUNU İÇİN ÇAĞRI
Haber
17 Eylül 2022 - Cumartesi 14:34 Bu haber 1933 kez okundu
 
ADIGÜZEL'DEN ÖĞRENCİLERİN BARINMA SORUNU İÇİN ÇAĞRI
Siyaset Haberi
ADIGÜZEL'DEN ÖĞRENCİLERİN BARINMA SORUNU İÇİN ÇAĞRI

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel’den yurt sorununa acil çözüm önerisi geldi. TBMM Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Komisyonu üyesi Adıgüzel yaptığı açıklamada tüm kamu kurumlarının ve kamu tüzel kişiliğine sahip kurumların misafirhanelerinin 3 aylığına öğrencilere tahsis edilmesi için çağrıda bulundu. Adıgüzel açıklamasında şunları söyledi:

 

“Yeni eğitim sezonu öncesinde on binlerce öğrencimiz açıkta kaldı. Barınma sorunları nedeniyle... KYK yurtlarında yer bulamadılar ev kiraları da ortada. Eskiden 3-4 öğrenci bir arada kalabilirken şimdi artan kira, doğalgaz, internet ve elektrik paraları nedeniyle 7-8 öğrenci bile bir araya gelse ev tutamıyor. Erdoğan'ın yurt kapasitelerini arttırdık dediğine bakmayın, yurt sayısını artırmadı 3 kişilik odaları 6 kişi yaparak oda kapasitelerini arttırdılar. Otel konforunda yurt hizmeti vermekle övünüyordu hangi otel odasında 6 yatak var Sayın Erdoğan? 45 TL'lik öğrenim kredisini 800 TL'ye çıkarttık diye de övünüyor. 45 TL'nin o dönemki alım gücüyle bugünü kıyasladığınız da bugün 800 TL'lik kredinin 1.600 TL olması gerekir. Aslında verdiği öğrenim kredisi 45 TL'den 22 TL'ye inmiş. Geçen yıl 8 TL olan dolar bir yılda 18 TL'ye ulaştı, Sayın Erdoğan!

 

Bir Gençlik ve Spor Bakanı var yalan makinesi gibi. Yalanın bini bir para. Ya bu bakan yine Erdoğan'ı aldatıyor ya da Erdoğan toplumu ve gençleri aldatıyor. Yurt sayısında artış falan da yok her şey ortada.

 

Buradan bir çağrı yapmak istiyorum; Bu gençlerimiz ortada kalmasın. Şu anda birçok genç yıllarca emek verip kazandığı üniversiteye kayıt yaptırmadan evlerine dönmek zorunda kalıyor. Eğitim hakkı anayasal bir haktır. O nedenle bu gençlerimize bir kapı açalım. Şunu yapalım; bütün kamu kurumları misafirhanelerini derhal bu öğrencilere 3 aylığına tahsis edelim. Diğer tüm kamu tüzel kişiliğine sahip birçok kurum var, dernekler var, vakıflar var, yerel yönetimler var. Bunları da dâhil ederek tüm misafirhaneleri gençlerimize açalım. Gençlik ve Spor İl müdürlüklerimiz illerdeki küçük pansiyon ve otelleri kiralayarak öğrencilere tahsis etsinler. Herkesi seferber olmaya çağırıyorum.”

Kaynak: (Orducu) - Orducu Editör:
Etiketler: ADIGÜZEL'DEN, ÖĞRENCİLERİN, BARINMA, SORUNU, İÇİN, ÇAĞRI,
Yorumlar
Haber Yazılımı