DR. BARÇAK: NÖRAL TERAPİ'YLE AĞRILARDAN KURTULUN
Haber
14 Nisan 2021 - Çarşamba 08:48 Bu haber 7732 kez okundu
 
DR. BARÇAK: NÖRAL TERAPİ'YLE AĞRILARDAN KURTULUN
Günümüzde özellikle bel fıtığı ve eklem gibi vücuttaki ağrılarda artış var. Yaşamımızı oldukça zorlaştıran bu ağrılar için Fizik Tedavi Hastalıkları Uzmanı Dr. Ömer Faruk Barçak, “Nöralterapi yöntemiyle bu ağrılardan kurtulmanın mümkün” diyor.
Sağlık Haberi
DR. BARÇAK: NÖRAL TERAPİ'YLE AĞRILARDAN KURTULUN

Günümüz dünyasında özellikle bel fıtığı ve eklem ağrıları başta olmak üzere vücuttaki ağrılarda artış var. Hareketsiz ve stresli yaşamla birlikte hemen herkes vücudundaki ağrılardan şikayet ediyor.  

 

Yaşam kalitesini oldukça düşüren bu ağrılar için birçok tedavi yönteminin yanında Nöralterapi yani ağrılı bölgeye lokal anestezik madde uygulanarak yapılan bir tedavi yöntemi.

 

Özel Ünye Çakırtepe Hastanesi Fizik Tedavi Hastalıkları Uzmanı Dr. Ömer Faruk Barçak, Nöralterapi tedavi yöntemiyle ilgili özel açıklamalarda bulundu. İşte Dr. Barçak’ın yaptığı açıklamalar;

 

Nöral Terapi Nedir?

Nöralterapi vücutta ağrılı bölgelere lokal anestezik madde uygulanarak yapılan bir iyileştirme tekniğidir. Nöralterapi vücudumuzda çok geniş bir elektriksel ağ yapısında olan otonom yani kontrolü beyin tarafında otomatik olarak yapılan sinir sisteminin uyarılmasını ve regülasyonunu sağlar. Bu sinir sistemi vücudumuzda hayati öneme sahip organlarımızı kontrol eder ve düzenli çalışmasını sağlar. Aldığımız yabancı maddeler, günlük yaşanan aşırı stres, hormonal bozukluklar gibi etkenlerle bu sistemde bir takım bozukluklar gelişir. Sonrasında vücut kendini onaramaz ise hastalıklar ortaya çıkar.

 

Nöralterapi bu sistemdeki bozulmuş olan dengeyi tekrar düzenler, regüle eder. Uygulandığı alanda bozukmuş olan kan akımı eski haline döner, lenf drenaji artar bu sayede zararlı metabolitler vücuttan uzaklaştırılır. Bozulmuş olan sinir iletimi eski haline gelerek organizmanın tekrar düzenli çalışması sağlanır.

 

Nasıl Uygulanır?

Nöralterapi, yüzeysel injeksiyon, derin injeksiyon ve bozucu alan tedavisi olarak kullanılmaktadır. Yapılacak olan injeksiyonlar için lokal anestezikler kullanılmaktadır. Uygulanan lokal anestezikler problemli olan bölgede düzenlemeler yapar ve zararlı maddeleri uzaklaştırır. Böylece hastalık oluşturan dokulardaki kan akımı ve oksijen geçişi artar, aynı zamanda ağrı sinyalleri azalarak hastada rahatlama sağlanır. Bu ilaçların etki süresi 20 dk olmasına rağmen vücutta sağladığı iyileşme süreci günlerle ifade edilecek kadar uzundur.

 

Nöralterapide özellikli yerlere uygulanan lokal anestezik enjeksiyonu ile vücutta 3 tane dolaşım düzenlenmiş olur; Kan dolaşımı, lenf dolaşımı ve sinirsel ileti. Bir dokunun kan dolaşımı artınca o doku beslenir; lenf dolaşım artınca doku zararlı maddelerden temizlenir ve sinir iletisi artan, düzenlenen doku ise daha düzenli çalışır. Dolasıyla, beslenen temizlenen ve düzenli komut alan dokunun kendini iyileştirme kapasitesi artar.

 

Her ne kadar farkında olmasak da hastalıklar ortaya çıkmadan önce vücudumuzda birtakım değişiklikler meydana gelmektedir. Bu değişikliklerin Nöralterapi yaklaşımı ile detaylı sorgulanarak belirlenmesi ve kişiye özel analiz-muayene yöntemleri kullanılarak bağlantılar kurulması sonucu, hastalara hem koruyucu hekimlikte hem de tedavide önemli katkı sağlanmaktadır.

 

Hangi Hastalıklarda Etkilidir?

Boyun, Sırt ve Bel ağrıları gibi kas kökenli ağrıların tedavisi Bel ve Boyun Fıtıkları, Eklem Kireçlenmeleri, Spor Sakatlıkları, Topuk Dike, Tenisçi Dirseği Romatizmal Hastalıklar

 

Nöralterapinin Yan Etkisi var mıdır?

Seksen yılı aşkın süredir batıda uygulanan nöralterapinin bilinen hiçbir yan etkisi yoktur.

Doğal bir tedavi olarak kabul edilen nöralterapi ilaç tedavisi değildir. İğnelerdeki kısa etkili lokal anestezik maddenin otonom sinir sistemi üzerinde oluşturduğu uyarıdan faydalanılır. İğne cilde yapılır yapılmaz bu uyarı sinir ağında yayılır ve eskiden kalmış sinir hasarları bio- elektriksel olarak düzeltilir.

 

Bazı hekimler tarafından vücuda yapılan iğne tedavileri ile karıştırılmamalıdır. Diğer tedavilerde dokuya ilaç verilir. Nöralterapide ise iğneler çoğunlukla cilde yapılarak olumlu uyarı oluşturulur.

 

Nöralterapide ise sadece procain ve lidokain lokal anestezik maddeleri kullanılmaktadır. Bu maddelerin anestezik etkisinden faydalanılmaz, bio-elektriksel etkisinden faydalanılır. Özellikle procain en kısa etkili lokal anesteziktir. Etki süresi 15-20 dakikadır. Bu nedenle hamileler, emziren anneler bile tedaviye rahatlıkla alınabilmektedir

Kaynak: (Orducu) - Orducu Editör:
Etiketler: DR., BARÇAK:, NÖRAL, TERAPİ'YLE, AĞRILARDAN, KURTULUN,
Yorumlar
Haber Yazılımı