KARADENİZ'DE TAM KAPANMA MI OLACAK?
Haber
25 Şubat 2021 - Perşembe 15:03 Bu haber 2620 kez okundu
 
KARADENİZ'DE TAM KAPANMA MI OLACAK?
Karadeniz’de artan vakalar sonrasında kapanma olup olmadığı konusunda Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, şuanda tam kapanmanın düşünülmediğini söyledi. Bakan Koca ayrıca, “Mutasyonun da özellikle Doğu Karadeniz bölgesinde Samsun, Ordu gibi artışını görüyoruz.” dedi.
Ordu Gündemi Haberi
KARADENİZ'DE TAM KAPANMA MI OLACAK?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, başkanlığında Bilim Kurulu Toplantısı gerçekleşti. Bakan Koca, toplantıya dair Bakanlığın Bilkent Yerleşkesi'nde düzenlediği basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu.

 

Bakan Koca, toplantıya dair önemli açıklamalarda bulundu. Aşıda tedarik sorunu olmadığını belirten Koca, "Aşı programı adaletle, şeffaf şekilde yürütülüyor" dedi. Öte yandan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’un “ücretsiz aşıya para verildi” iddiasına yanıt veren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Ticari sır olarak kalması gereken bilgiler ifşa edildi” dedi.

 

İddia sahiplerine Bakan Koca, "Aşı savaşının olduğu bir dünyada, üretici firma aşıyı bedava bağışlar mı, bunun akılla izahı var mı?" sorusunu yöneltti. Çin aşısı ile ilgili Bakan Koca, "Altını çiziyorum, hiçbir şekilde aracı firmaya zerre kadar bir kuruş ilave verilmemiştir. "(Sinovac'ın distribütörü) Önemli olan aracıya ekstra ücret verme durumudur. Biz ekstra ücret vermedik, pazarlığı Sinovac firmasıyla yaptık." ifadelerine yer verdi..

 

KARADENİZ'DE YENİ ÖNLEM HAYATA GEÇECEK Mİ?

Karadeniz’de tam kapanma konusunda Bakan Koca, “Özellikle bugün Bilim Kurulumuzun gündeminde daha çok bölgelerin sayın Cumhurbaşkanımızın söylediği şekliyle, yani düşük, orta, yüksek ve çok yüksek olarak ayrımının nasıl olması gerektiği, hangi kriterlerin esas alınması gerektiği, illerde nasıl bir kısıtlama veya açılım olabileceğini tartışmış olduk. Şu an tam kapanma gibi bir durumu düşünmüyoruz. Ama her geçen gün vaka sayılarının giderek arttığını görüyoruz.

 

Karadeniz’deki vaka artışı konusunda Bakan Koca, “Mutasyonun da özellikle Doğu Karadeniz bölgesinde Samsun, Ordu gibi artışını görüyoruz. Ağırlıklı olarak daha çok İngiltere mutantı dediğimiz, virülans üzerine etkisinin olmadı ama bulaşıcılığı artan bir mutasyon yaygın. Güney Afrika ile ilgili 49 gibi bir mutantın görüldüğünü söyleyebilirim. Türkiye'ye özgü, bir ara Ankara'da 5 vakamız olmuştu. Bize özgü mutant olabilir mi şüphesi içindeydik. Bize özgü mutant olmadığını çok rahatlıkla söyleyebiliriz. Ama ağırlıklı İngiltere mutantı olmak üzere toplumda bulaşıcılığın çok arttığını söyleyebiliriz. Bu dönemde tedbirler daha da önemli olmaya başladı.”

Kaynak: (Orducu) - Orducu Editör:
Etiketler: KARADENİZ'DE, TAM, KAPANMA, MI, OLACAK?,
Yorumlar
Haber Yazılımı